Boris Johnson napisze biografię "inną niż wszystkie"

Autor:
jdw//mm
Źródło:
BBC, Independent, PAP, tvn24.pl
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin
Boris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby GminReuters Archive
wideo 2/3
Reuters archiveBoris Johnson chce startować w kolejnych wyborach do Izby Gmin

Boris Johnson podpisał kontrakt z wydawnictwem HarperCollins na napisanie autobiografii opisującej jego dni na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii - w poniedziałek poinformował brytyjski "Independent". Spekuluje się, że publikacja ma pomóc politykowi w powrocie na stanowisko premiera podczas kolejnych wyborów. 

Biografia Johnsona ma być "inna niż wszystkie", zapewniła dyrektorka wydawnicza HarperCollins Arabella Pike. - Z niecierpliwością czekam na współpracę z Borisem Johnsonem, gdy będzie spisywał swoją relację ze sprawowania urzędu podczas jednych z najbardziej doniosłych wydarzeń, jakich Wielka Brytania doświadczyła w ostatnim czasie - dodała.

Biografia Borisa Johnsona

Choć wydawnictwo nie podało jeszcze szczegółów dotyczących książki, od czasu ogłoszenia podpisania umowy w mediach pojawiło się wiele spekulacji na ich temat. Szczególnie komentowane jest domniemane honorarium byłego premiera. Według różnych szacunków Johnson ma za napisanie biografii otrzymać wynagrodzenie w wysokości od 1 do 6 milionów funtów. 

Swoje biografie pisało wielu wcześniejszych brytyjskich premierów. Według "Independent" David Cameron oraz Margaret Thatcher za wydanie biografii w tym samym wydawnictwie mieli otrzymać odpowiednio 1,5 i 3,5 milionów funtów. Z kolei honorarium Tony'ego Blaira, który podpisał umowę z wydawnictwem Random House, miało opiewać na 4,6 milionów funtów. - Ludzie płacą ogromne sumy pieniędzy za tego typu książki - ocenia cytowany przez BBC Andrew Gimson, autor wydanej w 2006 roku biografii Johnsona zatytułowanej "Boris: The Rise of Boris Johnson".

Były premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonTwitter/BorisJohnson

Przypuszcza się, że za napisanie najnowszej biografii byłego premiera odpowiedzialny będzie sam Boris Johnson. Zanim poświęcił się on polityce był bowiem dziennikarzem piszącym dla dziennika "Daily Telegraph" i tygodnika "The Spectator". Wydał również kilka innych książek, w tym pozycję o analogiach między Unią Europejską a Imperium Rzymskim zatytułowaną "The Dream of Rome", powieść "Seventy-Two Virgins" oraz "The Churchill Factor" będącą biografią Winstona Churchilla. 

Spekuluje się również, że opowiedziana z punktu widzenia Johnsona historia jego urzędowania ma pomóc politykowi w powrocie na stanowisko podczas kolejnych wyborów. Zdaniem Andrew Gimsona pozycja ta ma odegrać "ważne zadanie w ratowaniu jego reputacji". "Musi przekazać tym ludziom (wyborcom - red.), że jest wart kolejnej szansy" - dodaje dziennikarz i autor książek biograficznych.

ZOBACZ TEŻ: Kto naprawdę napisał autobiografię księcia Harry'ego? Jej autor miał zarobić milion dolarów

Nowy premier Wielkiej Brytanii

Boris Johnson objął urząd premiera w lipcu 2019 roku. Zastąpił na tym stanowisku Theresę May obiecując doprowadzenie brexitu do końca, co finalnie udało mu się zrobić. Okres jego urzędowania przypadł także na czas pandemii COVID-19. Upadek polityka rozpoczęły wyciekające do mediów informacje na temat imprez organizowanych w trakcie obowiązywania pandemicznych obostrzeń na Downing Street 10. Doniesienia te zaowocowały serią rezygnacji złożonych przez członków rządu Johnsona w lipcu 2022 roku. 

W efekcie premier we wrześniu 2022 roku sam ogłosił rezygnację. Nową przewodniczącą partii konserwatywnej została wówczas Liz Truss, która po 45 dniach sprawowania urzędu podała się dymisji. Już wtedy, w październiku 2022 roku, pojawiły się pierwsze doniesienia o rzekomo planowanym przez Johnsona powrocie. Ostatecznie przywódcą torysów, a tym samym nowym premierem, został Rishi Sunak

Boris Johnson i Rishi Sunak ANDY RAIN/PAP/EPA

ZOBACZ TEŻ: Boris Johnson "błagał ludzi o głosy" w "poniżający" sposób, mówi były przywódca torysów

Autor:jdw//mm

Źródło: BBC, Independent, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/BorisJohnson

Pozostałe wiadomości