Lech Wałęsa cytowany w amerykańskim Senacie

Źródło:
tvn24.pl

Senat USA przyjął rozwiązania umożliwiające przyspieszenie głosowania nad pakietem pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. O konieczności pomocy ze strony USA przekonywał między innymi republikański senator Mitt Romney. Podczas swojego przemówienia zacytował słowa Lecha Wałęsy: - Jesteście zobligowani do zapewnienia pokojowej przyszłości dla waszych dzieci. Nasze wnuki nigdy nam nie wybaczą, jeżeli nie uda nam się teraz powstrzymać Rosji. Jeżeli Stany Zjednoczone nie będą przewodzić, nikt nie będzie - cytował Romney.

W poniedziałek Senat USA, w którym większość stanowią demokraci, przyjął rozwiązania umożliwiające skrócenie debaty i przyspieszenie głosowania nad pakietem pomocowym o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami ustawa zostanie przyjęta przez Senat, o jej przyszłości zdecyduje Izba Reprezentantów.

Czytaj też: Senat USA przyspiesza prace nad ustawą o pomocy dla Ukrainy

Republikański senator Mitt Romney podczas debaty tłumaczył, jak ważna jest pomoc Ukrainie.

- Nie proszono nas o wysłanie wojsk amerykańskich na wojnę, a jedynie o pomoc Ukraińcom w obronie. Jeśli nie pomożemy Ukrainie, Putin dokona inwazji na kraj NATO. Ukraina to nie koniec, to krok, a pozwolenie Putinowi na wprowadzenie swojego porządku w Europie zagroziłoby naszemu bezpieczeństwu - mówił senator Mitt Romney podczas debaty.

Słowa Lecha Wałęsy cytowane w amerykańskim Senacie

Na koniec swojego wystąpienia senator zacytował byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsę. - Pierwszy demokratyczny prezydent Polski powiedział: "Jesteście zobligowani do zapewnienia pokojowej przyszłości dla waszych dzieci. Nasze wnuki nigdy nam nie wybaczą jeżeli nie uda nam się teraz powstrzymać Rosji. Jeżeli Stany Zjednoczone nie będą przewodzić, nikt nie będzie" - mówił Romney, powołując się na Wałęsę, który w ostatnich dniach apelował do amerykańskich senatorów w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Pakiet pomocowy - dla kogo i ile

Procedowana ustawa tworzy pakiet pomocowy o wartości 95 miliardów dolarów. Składa się na niego 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, 14 miliardów dolarów dla Izraela na walkę z Hamasem oraz blisko 5 miliardów dolarów dla partnerów USA w regionie Indo-Pacyfiku, w tym dla Tajwanu.

W skład pakietu wchodzi też ponad 9 miliardów dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

Republikanie domagali się, by ustawa przeznaczała pieniądze również na obronę amerykańskiej granicy. Wynegocjowany ponadpartyjnie projekt upadł jednak po tym, kiedy sprzeciwił mu się były prezydent Donald Trump, a większość republikanów do głosowania przeciwko.

Autorka/Autor:ek/kg

Źródło: tvn24.pl