"Obecne tempo egzekucji jest nie do utrzymania". Według władz kary śmierci nadmiernie obciążają personel

Autor:
wac//am
Źródło:
CNN, Oklahoma Corrections, Pew Research Center, tvn24.pl
Kara śmierci w USA
Kara śmierci w USAAI
wideo 2/3
AIKara śmierci w USA

Prokurator generalny Oklahomy Gentner Drummond złożył wniosek w stanowym sądzie apelacyjnym o zwiększenie odstępów między poszczególnymi egzekucjami z 30 do 60 dni. Jak twierdzi, obecne tempo przeprowadzania kary śmierci "nadmiernie obciąża" personel Departamentu Więziennictwa Oklahomy.

Prokurator generalny brał udział w ostatniej egzekucji w Oklahomie, przeprowadzonej w czwartek, 12 stycznia. Kolejną wyznaczono na 16 lutego. Po rozmowach z kierownictwem Departamentu Więziennictwa Oklahomy (DOC) na temat procesu wykonania kary śmierci Drummond zdecydował, że "będzie wnioskował o poprawienie harmonogramu wykonywania (egzekucji - red.), aby zmniejszyć obciążenie personelu DOC, utrzymać zaufanie do systemu i zachować ten uroczysty i ważny proces" - przekazała CNN, powołując się na dokumenty złożone w stanowym sądzie apelacyjnym.

Według DOC, na 2023 rok w Oklahomie zaplanowano jeszcze 10 egzekucji. Jedynym miesiącem, w którym kara śmierci nie zostanie wykonana, ma być wrzesień. Drummond stwierdził, że "obecne tempo wykonywania egzekucji jest nie do utrzymania na dłuższą metę, ponieważ nadmiernie obciąża DOC i jego personel", biorąc pod uwagę "charakter szkolenia", które przechodzi personel DOC w ramach przygotowań do każdej egzekucji.

ZOBACZ TEŻ: Problemy w trakcie egzekucji więźniów. "Rok spartaczonych egzekucji"

Krytycy o "lekkomyślnym posunięciu Oklahomy"

Drummond podkreślił we wniosku, że dotyczy on tylko siedmiu następnych egzekucji. Jego wpływ na pozostałe 13 egzekucji więźniów z celi śmierci zostanie omówiony "w odpowiednim czasie". "Przed złożeniem wniosku Drummond odwiedził członków rodzin ofiar wspomnianych więźniów, aby wyjaśnić powód złożenia wniosku" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w środę. Jak zaznaczył prokurator generalny Oklahomy, rodziny "czekały wiele lat, aby zobaczyć, że sprawiedliwości stało się zadość i jestem wdzięczny za ich wyrozumiałość".

Na 2023 rok w Oklahomie zaplanowano jeszcze 10 egzekucjiShutterstock

Cytowani przez CNN eksperci ostrzegają, że szybkie tempo egzekucji może prowadzić do błędów, a w efekcie na przykład do nieudanych egzekucji. Do takich przypadków dochodziło w przeszłości: po nieudanej egzekucji Claytona Locketta, który w 2014 roku "umierał w wyraźnych cierpieniach ponad 40 minut", sąd apelacyjny stanu Oklahoma zdecydował o zawieszeniu wykonywania wyroków śmierci na okres sześciu miesięcy.

Deborah Denno, profesor prawa na Fordham University, w wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji w 2022 roku nazwała stanowy harmonogram egzekucji "jeszcze jednym lekkomyślnym posunięciem Oklahomy". W latach 1915-2022 w więzieniu stanowym w Oklahomie przeprowadzono egzekucje na 200 mężczyznach i 3 kobietach - wynika ze strony DOC.

ZOBACZ TEŻ: Co skazani na śmierć mówią przed egzekucją? Wyjątkowy rejestr "ostatnich słów" straconych w stanie Teksas

Kara śmierci w USA

Według badania, przeprowadzonego w 2021 roku przez amerykańskie Centrum Badawcze Pew, 6 na 10 dorosłych Amerykanów zdecydowanie lub w pewnym stopniu opowiada się za karą śmierci dla osób skazanych za zabójstwo. Autorzy raportu zaznaczyli, że chociaż kara śmierci obowiązuje w większości stanów, te, w których egzekucje przeprowadza się regularnie, należą do mniejszości. W 2021 roku było 13 stanów zezwalających na karę śmierci (w tym Kalifornia, Oregon, Pensylwania), w których egzekucji nie wykonano od co najmniej 10 lat.

ZOBACZ TEŻ: Czekając na egzekucję, udławiła się obiadem. Kobieta była skazana za mordowanie swoich kochanków

Autor:wac//am

Źródło: CNN, Oklahoma Corrections, Pew Research Center, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości