"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Kim jest kobieta, która może zostać drugą osobą w USA?

Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP
Joe Biden: będę prezydentem wszystkich Amerykanów
wideo 2/22
Joe Biden: będę prezydentem wszystkich Amerykanów

Kamala Harris, według przewidywań mediów, zostanie drugą osobą w Stanach Zjednoczonych. Jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. Wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom – mówił o swojej kampanijnej towarzyszce Joe Biden.

Trwa liczenie głosów po wyborach prezydenckich w USA. Mimo, że pięć stanów (Alaska, Nevada, Arizona, Karolina Północna i Georgia) nadal nie ogłosiło wstępnych wyników, to po przewidywanym zwycięstwie Joe Bidena w Pensylwanii, które dało mu 20 głosów elektorskich, kandydat demokratów przekroczył próg wymaganych 270 elektorów potrzebnych do objęcia funkcji prezydenta.

Po ogłoszeniu przewidywanych wyników z 45 stanów, Joe Biden zdobył 273 głosy elektorskie. Urzędujący prezydent Donald Trump ma ich 213.

>> Zobacz przemówienie Joe Bidena oraz Kamali Harris z Wilmington

Jeżeli przewidywania największych amerykańskich mediów się spełnią, u boku nowego prezydenta stanie Kamala Harris, 55-letnia senator z Kalifornii. W sierpniu Joe Biden ogłosił jako swoją kandydatkę na wiceprezydenta. Harris to nie tylko pierwsza Afroamerykanka, ale także pierwsza osoba o indyjskich korzeniach, która kandydowała na to stanowisko z ramienia jednej z dwóch głównych partii politycznych w Ameryce.

Kim jest kobieta, która według najnowszych przewidywań mediów zostanie drugą osobą w Stanach Zjednoczonych? 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kamala Harris - kariera prawnicza

Harris pochodzi z rodziny imigrantów. Jej matka Shyamala Gopalan Harris przybyła z Indii. Jest specjalistką od raka piersi. Ojciec, Donald Harris, urodzony na Jamajce został profesorem ekonomii m.in. na prestiżowym uniwersytecie Stanforda. Oboje byli aktywistami Ruchu Praw Obywatelskich. Kamala Harris studiowała prawo w Hastings College of the Law, a wcześniej na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie. Była to uczelnia przekonująca, "że możemy być kimkolwiek chcemy, jesteśmy młodzi, utalentowani i czarnoskórzy, i nie powinniśmy pozwolić, aby cokolwiek stanęło nam na drodze do sukcesu" - zaznaczyła w jednej ze swych wypowiedzi. Jako główny powód podjęcia się kariery w organach ścigania wskazywała na "obecność przy stole, przy którym podejmowane są decyzje". Twierdziła też, że "świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie".

Swoją prokuratorską karierę Harris rozpoczęła w 1990 roku jako zastępczyni prokuratora okręgowego hrabstwa Alameda, gdzie pracowała przez osiem lat. Początkowo specjalizowała się w sprawach dotyczących napastowania seksualnego dzieci. Od 2004 roku pełniła funkcję prokurator okręgowej San Francisco, aż do 2011 roku, kiedy otrzymała stanowisko prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Urząd ten pełniła do 2017 roku.

W tamtym czasie ściśle współpracowała z Beau Bidenem, zmarłym na raka mózgu synem Joe Bidena, który był wówczas prokuratorem generalnym w stanie Delaware. "Patrzyłem, jak rozprawiają się z wielkimi bankami, wspierają ludzi pracy i chronią kobiety i dzieci przed wykorzystywaniem. Byłem wtedy dumny i teraz jestem dumny, że mam ją (Harris - red.) jako partnerkę w tej kampanii" - napisał we wtorek na Twitterze rywal Donalda Trumpa.

Harris nazywała siebie "postępową panią prokurator". Przekonywała, że można być twardym wobec przestępców, jednocześnie stawiając czoła głębokim nierównościom rasowym w wymiarze sprawiedliwości oraz systemie więziennictwa. Jak mówiła, została prokuratorem, bo wierzyła, że najlepiej zmienić system od wewnątrz. Ta myśl stała się głównym mottem jej kampanii prezydenckiej: wyborcy mogą zaufać, że zreformuje wymiar sprawiedliwości, bo zna go na wylot.

Harris zawsze podkreślała, że jest przeciwniczką kary śmierci, jednak jako prokurator generalna Kalifornii zobowiązała się jej bronić. W 2014 roku złożyła apelację przeciwko decyzji sędziego federalnego, który uznał karę śmierci za niekonstytucyjną.

CNN: Joe Biden wygrywa wyboryGetty Images North America

Kadencja Kamali Harris w Senacie

W 2016 roku otrzymała mandat senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Była pierwszą czarnoskórą kobietą w Senacie USA od ponad dekady, a także drugą Afroamerykanką w historii i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która została wybrana na urząd senatora.

Szybko została uznana za wschodzącą gwiazdę demokratów. Zasłynęła z ostrych przesłuchań przedstawicieli administracji Donalda Trumpa oraz osób przez niego mianowanych. Zasiadała w senackich komisjach, gdzie przesłuchiwała m.in. sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh, który został wybrany na to stanowisko mimo zarzutów o molestowanie seksualne dwóch kobiet, a także prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, w związku z podejrzeniami o jego związki z Rosją podczas kampanii prezydenckiej Trumpa.

W ostatnich latach Kamala Harris "skręciła mocniej na lewo" - ocenia "The Economic Times". Przejawem tego było m.in. początkowe poparcie dla ustawy "Medicare for All" (z ang. służba zdrowia dla wszystkich), autorstwa progresywnego senatora Berniego Sandersa. Harris poparła także propozycję podniesienia płacy minimalnej na poziomie federalnym do 15 dolarów za godzinę.

Podczas swojej kadencji w Senacie USA wielokrotnie podnosiła problem systemowego rasizmu, będąc adwokatką mniejszości rasowych. Po zabójstwie w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda opowiedziała się za głęboką reformą amerykańskiej policji.

Zasiadała w kilku kluczowych senackich komisjach, w tym Komisji Wywiadu oraz Komisji Sądownictwa.

Kamala Harris była kandydatką na prezydenta

Na początku 2019 roku Harris ogłosiła, że zamierza ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Gdy ogłaszała swój start w prawyborach demokratów - co uczyniła dokładnie 15 stycznia, w 90. rocznicę urodzin Martina Luthera Kinga - przedstawiała się jako kandydatka, która będzie pisać historię. Przypomniała wówczas postać Shirley Chisholm, pierwszej czarnoskórej kobiety wybranej do Kongresu USA, która bez powodzenia ubiegała się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1972 roku.

Początkowo Harris była uznawana za jedną z faworytek do uzyskania nominacji demokratów. Po czerwcowej debacie poparcie dla niej przekroczyło 10 procent. 55-letnia senator prezentowała się jako kandydatka, która potrafi zmobilizować młody elektorat partii, głównie progresywny, przy jednoczesnym odwoływaniu się do bardziej umiarkowanych wyborców.

Była wyrazistą kandydatką, nie tylko z uwagi na swoją płeć oraz pochodzenie, ale także swoje polityczne postulaty. Opowiadała się m.in. za wprowadzeniem wymagania uzyskania zgody władz federalnych na ograniczanie dostępu do aborcji przez poszczególne stany. Wielokrotnie podnosiła też problem dyskryminacji rasowej w USA. W trakcie debat przed prawyborami ostro krytykowała Joe Bidena, z jednej strony za nieudolność, z drugiej za rasizm. Zarzuciła mu m.in., że wiele lat temu, kiedy zasiadał w Senacie USA, sprzeciwiał się dowożeniu uczniów z domów do szkół autobusami, mimo że miało to położyć kres segregacji rasowej.

Latem poparcie dla niej zaczęło spadać. W wielu badaniach opinii publicznej z listopada notowała poparcie poniżej 5 procent. Po 11 miesiącach kampanii, z powodu niekorzystnych sondaży i braku funduszy, zrezygnowała z walki o prezydenturę USA. Jak mówiła, była to "jedna z najtrudniejszych decyzji w jej życiu".

- Chcę wyrazić się jasno: ponieważ nie ubiegam się już o prezydenturę, zrobię wszystko co w mojej mocy, by pokonać Donalda Trumpa i walczyć o przyszłość naszego kraju - zapowiedziała wówczas Harris. W marcu "z wielkim entuzjazmem" przekazała swoje poparcie Joe Bidenowi.

"Jest mądra, twarda, ma doświadczenie"

W sierpniu Joe Biden pojawił się po raz pierwszy z senator Kamalą Harris, którą dzień wcześniej wskazał jako kandydatkę na wiceprezydenta. Podczas mityngu w Wilmington, w stanie Delaware, przedstawił ją jako "następną wiceprezydent Stanów Zjednoczonych".

- Kamala, jak wszyscy państwo wiedzą, jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. (…) Kamala wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom – przekonywał Biden.

Polityk z uznaniem mówił o doświadczeniu zawodowym kandydatki. Przypomniał o jej profesjonalizmie, gdy pełniła urząd prokuratora i umiejętnościach zademonstrowanych podczas wnikliwych przesłuchań w Senacie kandydatów wyznaczonych przez prezydenta Trumpa na ważne urzędy w administracji USA. - Historia Kamali Harris to historia Ameryki - powiedział, nawiązując do jej pochodzenia z rodziny imigrantów.

Autorka/Autor:momo/ks

Źródło: CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24