TVN24 | Świat

Blinken rozmawiał z Guaido. "Podkreślił znaczenie powrotu do demokracji w Wenezueli"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał przez telefon z Juanem Guaido. Waszyngton uznaje lidera wenezuelskiej opozycji za prawowitego przywódcę Wenezueli przyjmując, że Nicolas Maduro sfałszował wybory prezydenckie w 2018 roku.

W rozmowie z Juanem Guaido sekretarz stanu USA Antony Blinken "podkreślił znaczenie powrotu do demokracji w Wenezueli poprzez wolne i uczciwe wybory" - przekazał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dodał, że Guaido i Blinken rozmawiali o "pilnych potrzebach humanitarnych w Wenezueli", która boryka się z wieloletnim kryzysem gospodarczym.

Antony Blinken podczas rozmowy omówił starania USA o współpracę z Unią Europejską, Organizacją Państw Amerykańskich i innymi podmiotami "w celu zwiększenia wielostronnej presji i nacisku na pokojową, demokratyczną transformację" - powiedział Price. Politycy omówili również dostawę szczepionek na COVID-19 do Wenezueli.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biden "nie spieszy się" ze zniesieniem sankcji nałożonych przez Trumpa

Przedstawiciel Białego Domu powiedział Reutersowi w weekend, że administracja Bidena "nie spieszy się", aby znieść amerykańskie sankcje nałożone na Wenezuelę przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, ale rozważy ich złagodzenie, jeśli Maduro podejmie kroki w celu zbudowania zaufania, pokazując, że jest gotowy do poważnych negocjacji z opozycją.

Sygnalizując, że nowy prezydent USA może nie poluzować sankcji w Wenezueli w najbliższym czasie, przedstawiciel Białego Domu powiedział, że istniejące sankcje mają wystarczająco dużo specjalnych przepisów, aby umożliwić dostawy pomocy humanitarnej, w tym, by pomóc Wenezuelczykom w radzeniu sobie z trudnościami gospodarczymi i pandemią COVID-19.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP