Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

787 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Ministrowie obrony krajów NATO zgodzili się na dostarczanie Ukrainie większej ilości pomocy wojskowej, w tym systemów obrony powietrznej - przekazał w piątek szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

> Siemion Jeremin, korespondent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona – poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika.

> Izba Reprezentantów zajmie się czterema ustawami. Są to: pakiety pomocy dla Ukrainy, Izraela i Indo-Pacyfiku, a także ustawy o konfiskacie rosyjskich aktywów i potencjalnym zakazie TikToka. Piątkowe głosowanie otworzyło drogę do przyjęcia ustawy w sobotę.

Atak na Czernihów DSNS Ukrainy/Facebook

> Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

> Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

> Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DSNS Ukrainy/Facebook