Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

772 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Rosyjskie wojska ponownie zaatakowały Charków na wschodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Ihor Terechow. Po godzinie 23. czasu lokalnego w Charkowie ogłoszono alarm lotniczy. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> W wyniku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę zostały uszkodzone 1974 obiekty kultury, z czego jedna trzecia z nich została całkowicie zniszczona - przekazała służba prasowa Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

> Problemy ze zdrowiem psychicznym, stres, ataki paniki, depresja - tak stan wielu uchodźców wojennych z Ukrainy, w większości kobiet i dzieci, opisano we włoskim piśmie "La Civilta Cattolica". Raport powstał na podstawie analiz sytuacji podopiecznych jezuickiego centrum pomocy dla uchodźców w Polsce.

> Rosja odbudowała swoją armię po stratach poniesionych w czasie inwazji na Ukrainę - stwierdził wiceszef amerykańskiego Departamentu Stanu Kurt Campbell, cytowany przez portal "Defense News".

> Rosyjskie wojska ponownie zaatakowały Charków na wschodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Ihor Terechow. Po godzinie 23. czasu lokalnego w Charkowie ogłoszono alarm lotniczy. Szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow potwierdził, że Rosjanie ponownie uderzają w Charków i wezwał mieszkańców miasta do pozostania w schronach.

> Podjęliśmy decyzję o ustanowieniu misji natowskiej. To nie znaczy, że wchodzimy do wojny - przekazał w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów państw NATO. - Teraz będziemy mogli wykorzystać koordynujące, szkoleniowe, planistyczne zdolności sojuszu do wspierania Ukrainy w bardziej skoordynowany sposób - powiedział. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że sojusz "nie jest i nie będzie stroną konfliktu w Ukrainie". Zaznaczył, że sojusznicy "przejrzą swoje zapasy" dotyczące uzbrojenia, które mogliby przekazać Ukraińcom.

> Sześciu ukraińskich cywilów poniosło śmierć w wyniku czwartkowych ataków sił ukraińskich na kontrolowanych przez Rosję wschodnich i południowych częściach terytorium Ukrainy - informuje agencja Reutera, powołując się na rosyjskie władze okupacyjne.

> Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że państwa Sojuszu zgodziły się przyjrzeć swoim arsenałom i znaleźć systemy obrony powietrznej, które mogłyby wysłać Ukrainie. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił w czwartek w Brukseli, że Ukraina w końcu zostanie członkiem NATO.

> Ukraińskie ostrzały rafinerii w Rosji mogły zakłócić około 15 proc. zdolności produkcyjnych tych zakładów – podała agencja Reutera, powołując się na proszącego o zachowanie anonimowości przedstawiciela NATO. Reuters wcześniej oceniał, że po ostrzałach wyłączono ok. 14 proc. mocy rafinerii.

> Niezależnie od tego, w jakim stopniu spór na polsko-ukraińskiej granicy jest podsycany przez Rosję, pewne jest, że skłócenie pomiędzy Polakami a Ukraińcami jest dobrą wiadomością dla Władimira Putina - pisze na swoim portalu brytyjski tygodnik "The Economist".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP