Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 332 dni. W Ramstein zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Przewodniczący obradom sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że grupa dąży do tego, by sprostać potrzebom Ukrainy w walce z Rosją. - Nie chodzi tutaj tylko o bezpieczeństwo Ukrainy. Chodzi o bezpieczeństwo Europy, o bezpieczeństwo globalne - mówił szef Pentagonu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Stany Zjednoczone pokazały zdjęcia satelitarne, które mają dowodzić, że Korea Północna dostarcza Rosji uzbrojenie. Na fotografiach widać rosyjskie wagony kolejowe, które w połowie listopada załadowane zostały północnokoreańską amunicją, a następnie trafiły w ręce najemników z Grupy Wagnera.

> Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

> W Ramstein zakończyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Przewodniczący obradom sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że grupa dąży do tego, by sprostać potrzebom Ukrainy w walce z Rosją. - Nie chodzi tutaj tylko o bezpieczeństwo Ukrainy. Chodzi o bezpieczeństwo Europy, o bezpieczeństwo globalne - mówił szef Pentagonu.

> Protestujący w Berlinie wzywali rząd do dostarczenia czołgów Leopard 2 na Ukrainę. "Wstyd! Wstyd! Wstyd!" - krzyczeli między innymi. Rozmowy ministrów obrony w bazie lotniczej w Ramstein zakończyły się bez porozumienia w tej sprawie.

> Rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu John Kirby poinformował, że Departament Skarbu uzna Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą. Na przyszły tydzień zapowiedział dodatkowe sankcje wobec grupy.

> Premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że jego kraj na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, gdyż byłby to "zbyt duży krok". W czwartek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra mówił w parlamencie, że jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie F-16, to Haga potraktuje tę prośbę z "otwartością".

> Na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Paul Gallagher. Zapewnił : "Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz".

> Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości