Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Atak na market budowlany w Charkowie (25 maja 2024 r.)
Atak na market budowlany w Charkowie (25 maja 2024 r.) Reuters
wideo 2/23
Atak na market budowlany w Charkowie (25 maja 2024 r.) Reuters

823 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z "intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej" na zachodzie Ukrainy Dowództwo Operacyjne poderwało "polskie i sojusznicze statki powietrzne". W ataku Rosjan na hipermarket budowlany w Charkowie zginęło 14 osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatnich godzin.

> Przed godziną 3 nad ranem komunikat w mediach społecznościowych opublikowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. "W przestrzeni powietrznej operują polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju" - przekazano.

"Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie terytorium Ukrainy" - poinformowano.

Jak dodano, "ostatnią aktywność rosyjskiego lotnictwa związaną z uderzeniami na teren zachodniej Ukrainy zanotowano w nocy z 7 na 8 maja br.".

Tuż przed godziną 6 Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że "uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej", a uderzenia rakietowe się zakończyły. " Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej" - zapewniono.

> Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego rosyjskiego ataku na hipermarket budowlany "Epicentr" w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały w niedzielę miejscowe władze. Rannych jest co najmniej 25 osób, w tym 14-letni chłopiec. Nalot został przeprowadzony z wykorzystaniem lotniczych bomb kierowanych.

Atak na market budowlany w Charkowie (25 maja 2024 r.) PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w momencie bombardowania w hipermarkecie mogło się znajdować około 200 osób. Dodał, że gdyby wojska ukraińskie miały wystarczającą liczbę środków obrony powietrznej, to takie ataki byłyby niemożliwe.

Atak na market budowlany w Charkowie (25 maja 2024 r.) PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Mer Charkowa Ihor Terechow określił rosyjski atak powietrzny na centrum handlowe mianem "aktu terrorystycznego".

Charkowska prokuratura obwodowa powiadomiła, że w ataku na miejski Park Centralny przy użyciu pocisków rakietowych S-300, który nastąpił wkrótce po zbombardowaniu hipermarketu, rany odniosło co najmniej 18 osób.

Skutki ataku na Charków (25 maja 2024 r.) PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Skutki ataku na Charków PAP/Yevhen Titov

> Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej oraz zgoda dostawców uzbrojenia na atakowanie celów wojskowych na terytorium Rosji jest najlepszym sposobem zapobieżenia rosyjskim atakom na ukraińskie miasta. 

> W wyniku sobotnich ukraińskich ataków rakietowych na cele położone w przygranicznym rosyjskim obwodzie biełgorodzkim zginęły cztery cywilne osoby - poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow. Jak dodał, miejscowe siły obrony zniszczyły w powietrzu 29 pocisków "Vampire" oraz rakietę "Neptun".

> Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie przeciwko dowództwu 125. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy i podległym jej jednostkom w związku z niewłaściwą organizacją obrony granicy z Rosją na terenie obwodu charkowskiego, co doprowadziło do utraty pozycji bojowych, strat w ludziach i uzbrojeniu.

> Na czerwcowy szczyt przywódców G7 w Apulii, na południu Włoch, przełożono rozważenie opcji dotyczących rosyjskich aktywów zamrożonych po agresji Rosji na Ukrainę. To jedno z postanowień zawartych w komunikacie po obradach ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów siódemki w Piemoncie.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Tagi:
Raporty: