Ukraina krytykowana za wykorzystanie drona bojowego. "Nie zatrzymamy się na tym"

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Ukraińska armia w czasie walk w Donbasie użyła w celach bojowych statku bezzałogowego Bayraktar. Zaniepokojenie tym działaniem wyraziły Francja i Niemcy, do czego krytycznie odniósł się szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oraz szef sztabu Serhij Szaptała. - Państwo kupuje dla nas Bayraktary, mamy je na uzbrojeniu. I nie zatrzymamy się na tym - zapowiedział Szaptała.

Pod koniec października sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie siły w Donbasie po raz pierwszy w celu bojowym wykorzystały turecki dron Bayraktar. Szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Szaptała powiedział w jednym z programów telewizyjnych, że była to odpowiedź na złamanie przez przeciwnika porozumień mińskich. Wspierani przez Rosję separatyści ostrzelali z artylerii ukraińskie pozycje, zabijając żołnierza. - Po tym, jak powiedziano, że OBWE nie zadziałało, nie zadziałała dyplomacja, naczelny dowódca sił zbrojnych podjął decyzję o odpowiedzi strzałem z Bayraktara - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na zastosowanie drona w Donbasie zaniepokojeniem zareagowały Niemcy i Francja. - Oczywiście, Francja i Niemcy mają status pośrednika w formacie normandzkim, więc zawsze w sferze publicznej chcą zrównoważonego stanowiska. Konkretnie nas ich stanowisko w tej sytuacji nie zadowala. (...) Powiedzieliśmy im publicznie, że nie zgadzamy się z takimi ocenami. Przekazaliśmy to kanałami dyplomatycznymi - powiedział Dmytro Kułeba, którego wypowiedź przytacza gazeta "Dzerkało Tyżnia".

Bezzałogowy aparat latający BayraktarShutterstock

Szef sztabu Ukrainy: nie zatrzymamy się na tym

Serhij Szaptała zapowiedział, że ukraińska armia zwiększy wykorzystanie w Donbasie dronów Bayraktar, szczególnie jeśli przeciwnik będzie łamał porozumienia - pisze "Dzerkało Tyżnia". - Państwo kupuje dla nas Bayraktary, mamy je na uzbrojeniu. I nie zatrzymamy się na tym. Będziemy je jeszcze dokupować. Ta sytuacja, która obecnie jest omawiana - czy dobrze, że zastosowaliśmy Bayraktara, czy nie dobrze - to była decyzja głównego dowódcy - powiedział Szaptała, cytowany w piątek przez gazetę.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: