TVN24 | Świat

Byli dyplomaci z "doświadczeniem na temat sztuczek" Putina. "Nie było jednoznacznych sporów co do podejścia"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Prezydenta Joe Bidena do spotkania z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem przygotowywała grupa byłych dyplomatów, ekspertów do spraw Rosji - poinformował portal Axios. Eksperci mieli przede wszystkim doradzić głowie amerykańskiego państwa stanowczość.

Wśród około 12 osób, które miały przygotowywać amerykańskiego prezydenta do spotkania, byli między innymi byli ambasadorowie w Moskwie Michael McFaul i John Tefft, była zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, a także Fiona Hill, która służyła w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, choć była bardzo krytyczna wobec jego polityki. Chodziło o to, by zgromadzić w Białym Domu osoby, które mają "doświadczenie z pierwszej ręki na temat sztuczek i taktyk stosowanych przez Putina".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Mimo że grupa reprezentowała szeroki zakres poglądów na temat tego, jak postępować z Putinem, nie było jednoznacznych sporów co do podejścia" - doniósł Axios. Główna rada większości uczestników była prosta: dosadnie i jasno wyrażać swoje stanowisko "od cyberataków po prawa człowieka".

Część doradców miała jednak opowiadać się za tym, by Biden szukał mimo to okazji do współpracy z Rosją, np. jeśli chodzi o wymianę studencką czy zwiększenie liczebności pracowników ambasad. Inni natomiast chcieli, by Biden okazywał twarde stanowisko przy każdej okazji.

Eksperci mieli również doradzić Bidenowi, by nie organizował wspólnej konferencji prasowej z rosyjskim prezydentem ani nie dawał mu żadnych okazji do czerpania wizerunkowych korzyści kosztem USA. To między innymi lekcje z konferencji prasowej po szczycie Trump-Putin w Helsinkach. Doradzająca wówczas Trumpowi Fiona Hill mówiła później, że rozważała symulowanie nagłej przypadłości medycznej, by powstrzymać upokarzający dla Ameryki spektakl, którym według niej była konferencja prasowa po szczycie.

Spotkanie Putin – Biden

Temat spotkania Biden-Putin zdominował poniedziałkową konferencję prasową amerykańskiego prezydenta po szczycie NATO. Biden zapowiedział, że nie szuka konfliktu z Rosją, ale USA będą odpowiadały na wrogie działania Moskwy. Podkreślił, że mówił szczerze, kiedy podczas wcześniejszego wywiadu nazwał Putina zabójcą. Ostrzegł też, że ewentualna śmierć więzionego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego będzie miała konsekwencje dla stosunków Rosji z USA.

Z kolei Putin w wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC powiedział, że los Nawalnego nie jest jego odpowiedzialnością. Oskarżył przy tym USA o polityczne prześladowanie uczestników zamieszek na Kapitolu.

Szczyt Biden-Putin. Co mogą zyskać prezydenci USA i Rosji? TVN24

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP