Przywódcy G20 nie potępili Rosji za inwazję na Ukrainę. Ławrow: osiągnięto kamień milowy

Źródło:
BBC, PAP

Wspólna deklaracja przywódców G20 przyjęta na szczycie w Delhi to "kamień milowy" - oświadczył w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. W deklaracji nie potępiono wprost Rosji za inwazję na Ukrainę. - Globalne Południe nie chce już, żeby je pouczać – stwierdził Ławrow.

Premier Indii Narendra Modi zakończył w niedzielę dwudniowy szczyt przywódców G20 w Delhi i symbolicznie przekazał przewodnictwo w grupie Brazylii, gdzie w przyszłym roku odbędzie się następne takie spotkanie.

Wcześniej, w sobotę, przywódcy G20 wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili sprzeciw wobec "użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium" i podkreślili, że "użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne", ale nie potępili wprost rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Siergiej Ławrow i Narendra Modi na szczycie G20 w DelhiPAP/EPA/INDIAN MINISTRY OF EXTERNAL AFFAIRS / HANDOUT

Siergiej Ławrow o "kamieniu milowym"

BBC zwraca uwagę, że "niewielu spodziewało się wspólnej deklaracji na tegorocznym szczycie G20", podkreślając, że grupa jest głęboko podzielona w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Brytyjski nadawca zauważa, że w Delhi nie pojawił się ani prezydent Rosji Władimir Putin, ani przywódca Chin Xi Jinping, którzy wysłali do Indii delegacje niższego szczebla.

"Dlatego zaskoczeniem było, gdy zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu szczytu premier Indii Narendra Modi ogłosił, że osiągnięto konsensus co do sposobu sformułowania części oświadczenia dotyczącej Ukrainy, co spowodowało złagodzenie zeszłorocznej bezpośredniej krytyki Rosji" - pisze BBC. Podczas zeszłorocznego szczytu G20, który odbywał się na Bali, większość członków potępiła "z całą stanowczością agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę".

Na niedzielnej konferencji prasowej, komentując tegoroczne wspólne oświadczenie przywódców G20, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że osiągnięto "kamień milowy". - Mówiąc szczerze, nie spodziewaliśmy się tego. Byliśmy gotowi bronić naszej wersji brzmienia tekstu. Globalne Południe nie chce już, żeby je pouczać– stwierdził.

Szczyt G20 w Delhi

Podczas szczytu w Delhi w grono stałych członków G20 włączono Unię Afrykańską, co ma sprawić, że grupa będzie bardziej reprezentatywna. Zrzeszająca 55 państw Afryki organizacja otrzymała więc w G20 taki sam status jak UE.

Na marginesie szczytu światowi przywódcy ogłosili międzynarodowe porozumienie w sprawie korytarza kolejowego, łączącego porty Indii z krajami Bliskiego Wschodu oraz z Europą. Protokół ustaleń w sprawie korytarza został podpisany m.in. przez Unię Europejską, Indie, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone.

Utworzona w 1999 roku grupa G20 zrzesza 19 spośród najsilniejszych pod względem gospodarczym państw na świecie, w tym m.in. USA, Niemcy, Francję, Chiny, Japonię, Indie i Rosję oraz UE. Kraje G20 odpowiadają za około 85 proc. globalnego PKB i 75 proc. wartości transakcji handlowych, a ich łączna liczba ludności to około 2/3 populacji świata

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/INDIAN MINISTRY OF EXTERNAL AFFAIRS / HANDOUT