Czesi zalecają wstrzymanie szczepień, podobną decyzję podjął Madryt

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
Reuters, PAP

Czeskie ministerstwo zdrowia zaleciło regionalnym władzom medycznym wstrzymanie podawania pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 na najbliższe dwa tygodnie – podała agencja CTK. Podobną decyzję podjęły władze wspólnoty autonomicznej Madrytu. Ma to związek z brakami szczepionek firm Pfizer/BioNTech. Konsorcjum zapowiedziało opóźnienia w dostawach do Unii Europejskiej. 

W połowie stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dostarczanych dawek.

Jak podała Agencja Reutera, czeskie ministerstwo zdrowia zaleciło regionalnym władzom sanitarnym, by na dwa tygodnie wstrzymały wyszczepianie ludności pierwszą dawką preparatu. Agencja informacyjna CTK zwróciła uwagę, że Czechy, podobnie jak wiele innych europejskich państw, skarżą się na brak dostaw szczepionki firm Pfizer/BioNTech.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Madryt wstrzymuje szczepienia

Podobną decyzję podjęły w środę władze wspólnoty autonomicznej Madrytu. Szczepienia w regionie stołecznym mają być wstrzymane w tym oraz w przyszłym tygodniu – poinformował zastępca prezydenta Wspólnoty Madrytu Ignacio Aguado.

Jak wskazał, ma to związek z brakiem dostaw szczepionki dla nowych pacjentów. Władze sanitarne pozostawiły zapas leku dla osób, które oczekują na drugą dawkę szczepienia – mówił Aguado reporterom.

Od początku szczepień w Hiszpanii, w regionie stołecznym zastrzyk z preparatem otrzymało już 180 tysięcy osób. - Niestety, tak jak podejrzewaliśmy, tempo dostaw szczepionki zostało zakłócone – powiedział zastępca prezydenta Wspólnoty Madrytu.

Ponad milion zaszczepionych w Hiszpanii

We wtorek hiszpański resort zdrowia informował, że w kraju wykorzystano już blisko 92 procent dostarczonych szczepionek. Z szacunków ministerstwa wynika, że do poniedziałkowego wieczora służby medyczne zaaplikowały 1,23 miliona dawek szczepionki. Resort sprecyzował, że drugą dawkę szczepionki otrzymało już 88,7 tysiąca osób.

Dotychczasowy plan szczepień wykonały już Wyspy Kanaryjskie, Murcja oraz Aragonia. Najmniej osób, z założonego planu, zaszczepiono w północnoafrykańskich enklawach Hiszpanii: Ceucie i Melilli.

We wtorek władze aglomeracji Madrytu ponownie zaapelowały do ministerstwa zdrowia Hiszpanii o dodatkowe transporty szczepionek. Skrytykowały też firmę Pfizer za opóźnienia i redukcję transportów szczepionki.

Szef resortu zdrowia w rządzie wspólnoty autonomicznej Madrytu Enrique Ruiz Escudero zaznaczył we wtorkowym wywiadzie dla "El Mundo", że wraz z chaosem w szpitalach i ograniczeniami w dostawach szczepionek wątpi, by do lata udało się zaszczepić 70 procent obywateli.

Autor:ft//now

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: