TVN24 | Świat

Spotkanie w Genewie. "Ważny krok w przygotowaniach do szczytu USA-Rosja"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W Szwajcarii doszło do spotkania doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa – poinformował w poniedziałek Biały Dom. - To ważny krok w przygotowaniach do szczytu USA - Rosja - oświadczyła amerykańska administracja.

Według Białego Domu Sullivan i Patruszew na genewskim spotkaniu omówili szeroki wachlarz kwestii, ze szczególnym uwzględnieniem stabilności strategicznej. "Spotkanie to było ważnym krokiem w przygotowaniach do planowanego szczytu USA-Rosja, którego data i miejsce zostaną ogłoszone w późniejszym terminie” - napisano w oświadczeniu. "Strony wyraziły przekonanie, że w wielu obszarach można znaleźć wzajemnie akceptowalne rozwiązania" - przekonuje Biały Dom i dodaje, że obie strony zgodziły się, iż normalizacja więzi amerykańsko-rosyjskich leży w interesie obu krajów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Genewa możliwym miejscem spotkania Bidena z Putinem

Szwajcarski dziennik "Tages-Anzeiger" napisał w poniedziałek, że prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin w czerwcu spotkają się w Szwajcarii i w tym celu do Genewy przybyła już część misji USA. Gazeta powołuje się na anonimowe źródła, według których na genewskim lotnisku wylądował w niedzielę "nietypowy samolot towarowy". Także rosyjski dziennik "Komiersant" wymienił w zeszłym tygodniu Genewę jako najbardziej prawdopodobne miejsce spotkania Bidena z Putinem.

Ministerstwo spraw zagranicznych Szwajcarii odmówiło komentarza na temat informacji "Tages-Anzeiger", ale rzeczniczka resortu zapewniła, że Szwajcaria będzie gotowa zaoferować "swoje usługi, gdy będą one przydatne i pożądane"

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Contreras/PAP/EPA