Rosjanie "wykonali niebezpieczny manewr". Amerykanie publikują nagranie

TVN24

Aktualizacja:
Amerykańsko-rosyjski incydent na PacyfikuTwitter/US Navy
wideo 2/37

Amerykańska marynarka wojenna pokazała nagranie pokazujące, że rosyjski niszczyciel był bliski zderzenia się z krążownikiem rakietowym US Navy na Morzu Filipińskim. Działania rosyjskiego okrętu uznano za "niebezpieczne i nieprofesjonalne". Wcześniej strona rosyjska przekazała inną relację z tego wydarzenia.

- Podczas operacji na Morzu Filipińskim rosyjski niszczyciel rakietowy typu Udaloy I DD 572 wykonał niebezpieczny manewr przeciw krążownikowi USS Chancellorsville - przekazał rzecznik 7. floty USA komandor Clayton Doss. Dodał, że niszczyciel Admirał Winogradow przepłynął od 15 do 30 metrów od okrętu US Navy, a jego manewr stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa amerykańskich marynarzy.

Marynarka Stanów Zjednoczonych opublikowała na swoim Twitterze nagranie z incydentu. We wpisie stwierdzono, że zachowanie rosyjskiego niszczyciela było "niebezpieczne i nieprofesjonalne".

Sprzeczne relacje mocarstw

Wcześniej w piątek strona rosyjska podała, że ten sam krążownik przeciął w piątek na Morzu Wschodniochińskim kurs rosyjskiego niszczyciela, przepływając w odległości 50 metrów przed jego dziobem, a rosyjska jednostka została zmuszona do gwałtownego manewru.

Kreml podał, że formacja okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku i amerykańskiej grupy okrętów z lotniskowcem szły kursem równoległym, gdy nagle USS Chancellorsville zmienił kurs i przepłynął przed dziobem rosyjskiego niszczyciela Admirał Winogradow.

W służbie prasowej rosyjskiej Floty Pacyfiku poinformowano, że wobec dowództwa amerykańskiej jednostki złożono protest na częstotliwości międzynarodowej, wskazując na niedopuszczalność takiego postępowania.

Komandor Doss uznał twierdzenie strony rosyjskiej za "propagandę".

Sytuacja militarna na zachodnim Pacyfiku
PAP/Reuters

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP, Reuters