TVN24 | Świat

Baseny, lodowisko, hala do judo, spa. Niezależne media o kolejnej rezydencji Putina

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
ft
//now
Źródło:
PAP, levada.ru, Echo Moskwy
Fundacja Nawalnego opublikowała materiał "Pałac dla Putina"
instagram.com/navalny Fundacja Nawalnego opublikowała materiał "Pałac dla Putina"

Po tym, jak w styczniu fundacja Aleksieja Nawalnego ujawniła informację o "pałacu Putina", w poniedziałek portal Krym Realii, który jest projektem Radia Swoboda, poinformował o istnieniu dwóch dacz rosyjskiego prezydenta na zaanektowanym Krymie w miejscowości Oliwa. Baseny z morską wodą, lądowiska dla helikopterów i lodowisko, luksus i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie - tak opisywana jest rezydencja Władimira Putina.

Według relacji dziennikarzy portalu Krym Realii, którzy powołują się na dane rosyjskiego portalu Projekt, rezydencja Putina na Krymie znajduje się za dwoma ogrodzeniami, jedno z nich ma sześć metrów wysokości. Według mediów płot, na którym zainstalowano wiele kamer monitoringu, zbudowano po aneksji półwyspu. Jak dodano, zagłuszana jest tam łączność mobilna, a wstęp w okoliczne góry jest zakazany.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Projekt pisał w 2019 roku, że na terenie rezydencji budowane jest lodowisko, a na miejscu kortów tenisowych zbudowano halę do judo. Odnowiono też spa. Na terenie rezydencji mają znajdować się baseny z morską wodą i lądowisko dla śmigłowców.

Posiadłość w Gelendżyku na południu Rosjiinstagram.com/navalny

Media: Miedwiediew sąsiadem Putina

Dziennikarze tłumaczą, że nad morzem znajdują się cztery dacze, do których od czasów ZSRR przyjeżdżali przedstawiciele władz. Wypoczywał tu na przykład I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow, a później prezydenci Ukrainy Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko, Wiktor Janukowycz.

Sąsiadem Putina na Krymie ma być były premier i prezydent Dmitrij Miedwiediew, który jak twierdzą media, zajmuje dwie dacze i inwestuje "dziesiątki milionów rubli" w ich remont. Z drugiej strony dacze Putina mają sąsiadować z nieruchomością zajmowaną przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa, w której wypoczywa jej szef Aleksandr Bortnikow. Przed aneksją był to kurort ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego - dodają reporterzy.

Dacze mieszczą się w pobliżu miejscowości Oliwa. Jej mieszkańcy twierdzą, że mogą korzystać z lokalnej plaży i kąpać się w morzu, tylko jeśli w rezydencji nie ma gości.

"Pałac dla Putina" obejrzał co czwarty ankietowany

Tymczasem z badań przeprowadzonych przez Centrum Lewady, niezależny ośrodek badania opinii publicznej w Rosji, wynika, że 26 procent dorosłych mieszkańców Rosji obejrzało film przygotowany przez Fundację Walki z Korupcją (FBK) opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o "pałacu dla Putina". 32 procent ankietowanych wyznało, że słyszało o tym materiale, ale nie zna szczegółów. 31 procent respondentów powiedziało, że nie słyszało o filmie.

"Pałac dla Putina". Ujęcie z nagrania Navalny/instagram

16-piętrowy bunkier, "aquadyskoteki" i "pokój błota". Tajemnice "Pałacu dla Putina" >>>

Najwięcej widzów materiał FBK miał wśród ludzi w grupie wiekowej 18-42 lata, obejrzało go 37 procent z nich. Dla porównania, wśród Rosjan w wieku powyżej 55 lat film odsetek ten stanowił 23 procent.

Stosunek do Putina "nie zmienił się"

Wśród osób, które akceptują działalność prezydenta Rosji, jedynie 18 procent wskazało, że obejrzało film Nawalnego. W grupie tych osób, które nie aprobują działań Władimira Putina, film oglądało 43 procent.

Na pytanie, "Czy Pański stosunek do Władimira Putina zmienił się po tym filmie?" aż 77 procent badanych odparło: "nie zmienił się", 17 procent przyznało, że się pogorszył, a 3 procent - że się poprawił.

Wnętrze luksusowej rezydencji pod Gelendżykiem Navalny/instagram

Zakaz lotów nad "pałacem dla Putina". FSB wskazuje na "aktywność państw NATO i interes bezpieczeństwa granic" >>>

33 procent - a więc jedna trzecia - tych widzów, którzy widzieli film lub znają jego treść, przekonanych jest, że dokument mówi nieprawdę. Dalszych 38 procent oceniło, że informacje zawarte w materiale wyglądają na prawdziwe, ale trudno jest ocenić ich wiarygodność. Przekonanych o tym, że film Nawalnego jest zgodny z prawdą, jest 17 procent respondentów.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 29 stycznia-2 lutego, wzięło w nim udział 1616 osób.

Luksusowy obiekt na południu Rosji

Film Fundacji Walki z Korupcją, zatytułowany "Pałac dla Putina. Historia największej łapówki", pojawił się w internecie 19 stycznia. W materiale pokazano luksusowy obiekt na południu Rosji, pod Gelendżykiem nad Morzem Czarnym. Nawalny zapewnił, że gigantyczny i luksusowo wyposażony pałac powstał na potrzeby rosyjskiego prezydenta, którego opozycjonista nazwał "najbogatszym człowiekiem świata".

"Pałac dla Putina". Ujęcie z nagrania Navalny/instagram

Nawalny utrzymuje, że budowę pałacu sfinansowały rosyjskie firmy państwowe i prywatne kierowane przez przyjaciół i znajomych Putina.

Kreml, a także osobiście sam Putin, zaprzeczył tym doniesieniom. 10 dni po publikacji FBK biznesmen i miliarder Arkadij Rotenberg powiedział, że pałac jest jego własnością. Rotenberg jest uważany za bliskiego przyjaciela Putina.

- Teraz nie będzie to już tajemnicą: to ja jestem beneficjentem - powiedział Rotenberg kanałowi Mash na komunikatorze Telegram. Zapewnił, że kupił pałac kilka lat temu i że dopiero teraz ujawnił sprawę o tym majątku, bo powstała wokół niego "awantura" i pojawiły się "przeróżne insynuacje".

"Lasy należące do FSB"

- Wokół tej posiadłości znajduje się duża otulina, lasy należące do Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Jest tam przejście graniczne nadzorowane przez FSB. Struktura ta nie zezwala na przepływanie łodzi w rejonie przylądku. Daje pozwolenie na obejście go o jedną milę morską. Osoba, która zbudowała ten pałac, twierdzi, że został zbudowany dla Putina. Ludzie, którzy tym się zajmowali, trafili później do administracji prezydenta. A Rotenberg? Nawet nie może odpowiedzieć, kiedy go kupił - skomentowała oświadczenie miliardera Marija Piewczich, szefowa oddziału śledczego Fundacji Walki z Korupcją, cytowana przez radio Echo Moskwy.

Na serwisie YouTube film Nawalnego zebrał do tej pory 110 milionów odsłon.

Autor:tas, ft //now

Źródło: PAP, levada.ru, Echo Moskwy

Źródło zdjęcia głównego: Navalny/instagram

Tagi:
Raporty: