Świat

Rosyjskie wojska przy granicy z Ukrainą postawione w stan gotowości

Świat

mil.ruW kontroli gotowości bojowej biorą udział jednostki lądowe, morskie i powietrzne

- Zgodnie z decyzją głównodowodzącego sił zbrojnych Rosji wojska Południowego Okręgu, oddziały wojsk powietrznodesantowych, a także lotnictwa wojskowego zostały postawione w stan gotowości bojowej – oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Rosyjski Południowy Okręg Wojskowy graniczy z okupowanym przez rebeliantów Donbasem.

Generał Siergiej Szojgu powiedział na naradzie w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, że przeprowadzana jest nieoczekiwana kontrola gotowości bojowej wojsk Południowego Okręgu Wojskowego, w trakcie której zostanie oceniony stan gotowości armii w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe o "różnym charakterze".

- Sprawdzian gotowości lotnictwa i obrony powietrznej dotyczy odparcia ataków powietrznych wroga i ochrony ważnych obiektów wojskowych i rządowych – mówił Szojgu.

Przerzut wojsk na 3 tys. kilometrów

Szojgu podkreślił: "Konieczne jest, by wypracować całe spectrum zadań rozwiązywanych przez organa dowodzenia wojskami, w tym walki z zagrożeniami terrorystycznymi, a także likwidacji skutków klęsk i katastrof".

"Ponadto w trakcie sprawdzania gotowości bojowej zostanie zbadana mobilność jednostek i ich zdolność dokonywania operacyjnych przerzutów na odległości ponad 3 tys. kilometrów, w związku z czym planuje się przerzucanie wojsk transportem kolejowym i morskim, jak również samolotami wojskowego lotnictwa transportowego" - głosi komunikat resortu obrony.

Jak przekazało ministerstwo, po przejściu w stan pełnej gotowości bojowej jednostki okręgu podjęły kombinowane marsze w wyznaczone rejony, zaś lotnictwo zgodnie z planem ćwiczeń dokonuje przebazowań na lotniska zapasowe.

W kontroli gotowości bojowej Południowego Okręgu Wojskowego uczestniczą okręty Floty Czarnomorskiej i Flotylli Kaspijskiej.

Modernizacja sił zbrojnych

Południowy Okręg Wojskowy Rosji znajduje się w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy w regionie okupowanego przez rebeliantów Donbasu. W jego skład wchodzi m.in. Krym oderwany przez Rosję od Ukrainy w 2014 roku.

1 stycznia w Rosji wszedł w życie dekret dotyczący planu obrony Rosji w latach 2016-2020. RIA Nowosti informowała, że stwarza on ramy dla modernizacji sił zbrojnych, w tym strategicznych sił jądrowych.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas,mm\mtom / Źródło: Interfax, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: