Premier w Kiszyniowie o "dobrym przykładzie dla całej Europy"

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: w interesie obu państw leży stabilizacja w regionie
Tusk: w interesie obu państw leży stabilizacja w regionie
TVN24
Tusk: w interesie obu państw leży stabilizacja w regionieTVN24

Mołdawia ma pełne prawo powiedzieć całej Europie, że rozszerzenie i bliska współpraca państw europejskich leży nie tylko w jej interesie, ale całej Europy - powiedział w Kiszyniowie premier Donald Tusk. Jak podkreślał, "sytuacja geopolityczna Mołdawii i Polski jest dość podobna".

W środę po południu premier Donald Tusk przybył do Kiszyniowa, gdzie przywitał go mołdawski premier Dorin Recean. Na wspólnej konferencji prasowej Tusk powiedział, że "dzisiaj musimy zademonstrować pełną jedność Mołdawii i Polski w kontekście sytuacji w całym regionie, szczególnie w sprawie wojny w Ukrainie".

Premierzy Polski Donald Tusk oraz Mołdawii Dorin Recean PAP/Rafał Guz

- W interesie obu państw leży stabilizacja w tym regionie. Rozmawialiśmy dłużej z panem premierem o tym, co jest niezbędne, aby nasza współpraca przyniosła jeszcze lepsze efekty. I oczywiście warunkiem pierwszym i koniecznym jest polityczna stabilizacja w całym regionie. Dlatego Warszawa i Kiszyniów, Mołdawia i Polska będą nadal współpracowały bardzo intensywnie nad jak najszybszym rozwiązaniem tego straszliwego konfliktu, zastopowaniem agresji rosyjskiej na Ukrainę - mówił premier.

Jak dodał, "bardzo nam zależy na sprawiedliwym pokoju, opartym na poszanowaniu granic, suwerenności wszystkich państw". - Jestem przekonany, że Mołdawia ze swoją bardzo cierpliwą, odpowiedzialną polityką może być dobrym przykładem dla całej Europy, jak w sposób pragmatyczny, taki długofalowy, rozwiązywać problemy, które nie powstały z winy Mołdawii, ale które dotykają bezpośrednio interesów Mołdawii, w tym tak podstawowego interesu jak integralność państwa. Mówię tu o sytuacji w Naddniestrzu - zaznaczył Tusk.

Premier zapewnił, że Polska będzie w "bliskiej kooperacji współpracować z Mołdawią nad jej procesem akcesyjnym do Unii Europejskiej". - Mołdawia to jest kraj nieduży, ale dumny, pełnoprawny. Mołdawia ma pełne prawo powiedzieć całej Europie, że rozszerzenie i bliska współpraca państw europejskich leży nie tylko w interesie Mołdawii, ale całej Europy - dodał.

- Sytuacja geopolityczna Mołdawii i Polski jest dość podobna. Nasze szanse, priorytety, ale także zagrożenia, z jakimi się spotykamy, są podobne - podkreślił premier.

Dorin Recean i Donald TuskPAP/Rafał Guz

Polski premier wygłosi też przemówienie przed mołdawskim parlamentem.

Premier Mołdawii: od naszych polskich przyjaciół uczymy się, jak inteligentnie negocjować

Podczas konferencji premier Mołdawii Dorin Recean mówił o wsparciu Polski w mołdawskim procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej. - Od naszych polskich przyjaciół uczymy się, jak negocjować inteligentnie w naszym procesie akcesyjnym. Wsparcie Polski na tym etapie jest niezwykle ważne - powiedział.

Premier Mołdawii przekonywał, że Polska jest przykładem do naśladowania w "absorpcji funduszy europejskich" po dołączeniu do UE. - Po 20 latach od dołączenia (Polski do UE - red.) widzieliśmy, że tą drogą podążali z ogromną determinacją i odwagą po to, aby tworzyć u siebie w domu życie pełne dobrobytu - mówił.

Jak stwierdził Recean, "Mołdawia miała wiele szans, których niestety nie wykorzystała". - Ale teraz jesteśmy zdecydowani, żeby nie stracić okazji zrealizowania narodowego celu, dlatego chcemy być przygotowani na to, by stać w jednym rzędzie z innymi państwami Unii Europejskiej - podkreślił.

Premier Mołdawii podkreślał także istotę wsparcia Ukrainy i podziękował Polsce za wsparcie w "zrównoważonym rozwoju Republiki Mołdawii".

Proeuropejski kurs Mołdawii

W ostatnich latach, zwłaszcza po elekcji Mai Sandu na prezydentkę, Mołdawia obrała zdecydowanie proeuropejski kurs. Mimo to w kraju wciąż silne pozostają środowiska prorosyjskie. Nierozwiązana pozostaje też kwestia separatystycznego Naddniestrza - niekontrolowanego przez rząd w Kiszyniowie regionu położonego przy granicy z Ukrainą, gdzie od upadku ZSRR stacjonuje rosyjskie wojsko.

Mołdawia i NaddniestrzePAP

Mołdawia zyskała status kandydata do Unii Europejskiej w czerwcu 2022 roku. W grudniu 2023 roku liderzy UE wyrazili polityczną zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, a także Ukrainą. Te jednak nie mogły się zacząć bez przyjęcia tak zwanych ram negocjacyjnych - mapy drogowej wyznaczającej zasady i przebieg rozmów akcesyjnych wraz z ich poszczególnymi rozdziałami. Ambasadorowie krajów członkowskich zatwierdzili te ramy dla obu krajów w czerwcu.

Polskie władze stale wspierają europejskie dążenia Mołdawii. - Uważamy nasze relacje za strategiczne w wielu obszarach i popieramy szybką akcesję Mołdawii do Unii Europejskiej. Potrzebujemy szybko zorganizować międzyrządową konferencję w tej sprawie, będziemy też wspierać reintegrację Republiki Mołdawii w jej legalnych granicach, oczywiście z poszanowaniem praw mniejszości, zgodnie z unijnymi standardami - mówił w czerwcu szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz