Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Biden: podpisałem ustawę o pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi
Biden: podpisałem ustawę o pomocy Ukrainie, Izraelowi i TajwanowiReuters
wideo 2/8
Biden: podpisałem ustawę o pomocy Ukrainie, Izraelowi i TajwanowiReuters

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

- To dobry dzień dla Ameryki, dobry dzień dla Europy, dobry dzień dla pokoju światowego. To ma wielkie znaczenie. Właśnie podpisałem ustawę, dzięki której Ameryka będzie bezpieczniejsza, świat będzie bezpieczniejszy - powiedział Biden na briefingu.

Jak dodał, ustawa "daje kluczowe wsparcie dla partnerów Ameryki, aby mogli bronić się przed zagrożeniami zewnętrznymi i chronić bezpieczeństwo własnych obywateli". - To jest również inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. Gdy nasi sojusznicy są silniejsi, co powtarzam nieustannie, to my jesteśmy silniejsi - podkreślił.

Zapowiedział też, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę, w tym amunicję do systemów obrony powietrznej i artylerii oraz "systemy rakietowe" i wozy opancerzone.

- Bardzo dziękuję wszystkim - republikanom, demokratom i niezależnym - którzy głosowali za tą ustawą. Jej droga na moje biurko była trudna. Powinna była być prostsza, powinna była trafić na nie szybciej. Ale w końcu zrobiliśmy to, co Ameryka zawsze robi. Stanęliśmy na wysokości zadania - powiedział prezydent.

CZYTAJ: Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała

Pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Ustawa przewiduje finansową pomoc dla Ukrainy, ale również dla Izraela i Tajwanu.

Część dotycząca Ukrainy opiewa na 60,8 miliarda dolarów, z czego 23 miliardy to środki na uzupełnienie ubytków w amerykańskim arsenale przekazanym w rezultacie darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 miliarda na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 miliarda na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 miliardów dolarów. 2 miliardy zostaną przeznaczone na pożyczki dla Ukrainy i państw regionu na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. Oprócz tego ustawa zawiera niemal 9,5 mld dolarów wsparcia finansowego i gospodarczego dla ukraińskiego budżetu w formie umarzalnej pożyczki.

Projekt wsparcia Izraela opiewa łącznie na 26 miliardów dolarów, z czego większość to pieniądze na systemy obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła, Proca Dawida i Żelazny Promień, a także na uzupełnienie amerykańskiego arsenału. Trzeci z projektów mówi m.in. o przeznaczeniu 2 miliardów dolarów pożyczek dla Tajwanu i innych sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku na zakup amerykańskiej broni, 3,3 miliarda inwestycji w rozwój budowy okrętów podwodnych oraz 133 miliony na zwiększenie produkcji artylerii i amunicji.

Dodatkowo w ustawie znalazł się szereg uprawnień do nałożenia dodatkowych sankcji na Iran i Rosję, przepisy upoważniające prezydenta do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów (4-5 miliardów dolarów) na pomoc Ukrainie oraz ustawa, która ma zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy.

CZYTAJ: Miliardy dolarów pomocy. Co to może oznaczać dla Ukrainy i Rosji?

Reakcja Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił we wpisie w portalach społecznościowych, że "jest wdzięczny Bidenowi, Kongresowi, wszystkim Amerykanom", którzy odczuwają, że "trzeba usunąć Putinowi grunt spod nóg, a nie być mu posłusznym".

"Prezydent Biden podpisał dziś zatwierdzony przez Kongres pakiet wsparcia – w tym wsparcia dla Ukrainy. Trwająca pół roku ścieżka została pokonana. Bez względu na to, co ktoś powie, otrzymujemy wsparcie, którego potrzebujemy – potrzebujemy go, aby w dalszym ciągu chronić życie ludzkie przed rosyjskimi atakami" - napisał Zełenski.

"W ciągu tych dni, wspólnie z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi ​​na wszystkich szczeblach, pracowaliśmy nad tym, aby operatywnie wypełnić ten pakiet takim uzbrojeniem, jakiego potrzebują nasi żołnierze. Począwszy od pocisków ATACMS i artylerii, po broń przeciwpancerną i rakiety dla HIMARS" - dodał Zełenski.

Pierwszy pakiet uzbrojenia

W skład pierwszego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy po przyjęciu nowej ustawy przez Kongres USA weszły m.in. rakiety do systemów obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, pociski do systemów HIMARS oraz bojowe wozy piechoty Bradley - przekazał w środę Pentagon. Wartość sprzętu wynosi miliard dolarów.

W skład transzy weszły m.in.: rakiety RIM-7 i AIM-9M używane w systemach obrony powietrznej, pociski przeciwlotnicze Stinger, dodatkowa amunicja do systemów HIMARS, pociski artyleryjskie kalibru 155 i 105 mm, w tym amunicja kasetowa, bojowe wozy piechoty Bradley oraz wozy opancerzone MRAP i HMMWV (Humvee), pociski przeciwpancerne TOW, Javelin i granatniki AT-4, precyzyjne pociski lotnicze, miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne oraz inny sprzęt.

Jak zapowiedział we wtorek rzecznik resortu Pat Ryder, część sprzętu zacznie trafiać na Ukrainę w ciągu kilku dni.

Na razie nie jest do końca jasne, czy w pakiecie znalazły się rakiety ATACMS o zasięgu 300 km. Nowo przyjęta przez Kongres ustawa zobowiązuje prezydenta do wysłania tych pocisków - o które od dawna zabiega Ukraina - "tak szybko, jak to praktyczne". Przepisy pozwalają prezydentowi na zrezygnowanie z przekazania pocisków, lecz w takim wypadku musi formalnie notyfikować Kongres o swojej decyzji. Jak dotąd USA dostarczyły Ukrainie niewielką liczbę tych rakiet w wersji o zasięgu do 150 km.

Nowy pakiet o wartości miliarda dolarów oznacza, że łączna wartość pomocy wojskowej wysłanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone od początku rosyjskiej inwazji sięgnie 45,2 miliarda dolarów.

Autorka/Autor:ads, tas/kab, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/UKRINFORM

Tagi:
Raporty: