Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim. Belg i Włoch z uchylonymi immunitetami

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Siedziba Parlamentu Europejskiego w BrukseliReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveSiedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Parlament Europejski zagłosował za uchyleniem immunitetu dwóm europosłom, którzy są zamieszani w aferę korupcyjną. Belg Marc Tarabella i Włoch Andrea Cozzolino wcześniej zostali wykluczeni z europejskiej grupy Socjalistów i Demokratów (S&D).

Głosowanie nad uchyleniem immunitetu Marcowi Tarabelli z Belgii i Andrea Cozzolino z Włoch nie było imienne. Europosłowie zagłosowali przez podniesienie ręki.

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek za uchyleniem immunitetu obu europosłom.

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim

W grudniu 2022 roku opinią publiczną w UE wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Kraje takie jak Katar i Maroko rzekomo próbowały wpłynąć na decyzje gospodarcze i polityczne PE za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie.

Były europoseł Włoch Pier Antonio Panzeri, jedna z kluczowych postaci w sprawie korupcyjnej, zeznał, że przekazał Tarabelli 120 tysięcy euro. Panzeri w zamian za złagodzenie wyroku pomaga belgijskiemu wymiarowi sprawiedliwości w śledztwie.

Z kolei Cozzolino kojarzony jest z Włochem Francesco Giorgim, który był jego asystentem. Partnerką Giorgiego jest osadzona w belgijskim areszcie była wiceszefowa PE Greczynka Eva Kaili.

Wcześniej Tarabella i Cozzolino zostali wykluczeni z europejskiej grupy Socjalistów i Demokratów (S&D). Obaj zaprzeczają swojemu udziałowi w aferze, ale już dali do zrozumienia, że nie będą sprzeciwiać się ewentualnemu uchyleniu ich immunitetu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości