"Przykład na to, jak geopolityka wpływa na globalny wyścig po szczepionki"

Źródło:
PAP

Przedstawiciele władz Paragwaju twierdzą, że rząd dostał oferty chińskich szczepionek w zamian za zerwanie więzi z Tajwanem. Wśród państw, które uznają Tajwan, oprócz Paragwaju, są między innymi Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Belize, Haiti czy Watykan.

O ofertach dotyczących szczepionek z Chin poinformowało na początku tygodnia paragwajskie MSZ. Resort przekazał, że oferty zostały złożone przez osoby, których – jak to ujął – "legitymacja i powiązania z rządem Chińskiej Republiki Ludowej nie są udowodnione" – informuje japoński anglojęzyczny dziennik "The Japan Times".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Szef paragwajskiego MSZ Euclides Acevedo oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie radiowym, że nie ugnie się pod presją. - Nie zaakceptujemy tego, że powiedzą nam: "Sprzedajemy szczepionki, ale oni zrywają stosunki z Tajwanem" – zakomunikował.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała w środę, że nic nie wie o źródle zarzutów. Ale wskazała, że jej kraj był "zawsze honorowy (...)", jeśli chodzi o oferty wsparcia szczepionkami. - W odniesieniu do konkretnego incydentu (...) myślę, że jest to typowy złośliwy przykład dezinformacji – skwitowała Hua podczas briefingu prasowego w Pekinie.

"Przykład na to, jak geopolityka wpływa na globalny wyścig po szczepionki"

Według Bloomberga sprawa jest "najnowszym przykładem na to, jak geopolityka wpływa na globalny wyścig po szczepionki, na czele z głównymi mocarstwami, które dominują w produkcji i gromadzą zapasy". Kwestia pozyskiwania szczepionek wywołała w Paragwaju protesty uliczne przeciwko postępowaniu rządu w obliczu kryzysu zdrowotnego i doprowadziła do tego, że w zeszłym tygodniu opozycyjni deputowani bezskutecznie domagali się impeachmentu.

Paragwaj należy do kurczącego się klubu kilkunastu krajów, które nadal uznają rząd Tajwanu, uważanego przez Pekin za swoją zbuntowaną prowincję. 63-letnie stosunki sięgają czasów, gdy antykomunistyczny dyktator Alfredo Stroessner i przywódca chińskich nacjonalistów Czang Kaj-szek rządzili w Asuncion i Taipei. Osobisty sekretarz Stroessnera i ojciec obecnego prezydenta Paragwaju, Mario Abdo Beniteza, towarzyszył dyktatorowi podczas jego wizyty na Tajwanie w 1975 roku – przypomina "The Japan Times".

Wśród państw, które uznają Tajwan, oprócz Paragwaju, są między innymi Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Belize, Haiti czy Watykan.

Paragwaj potrzebuje szczepionek

Paragwaj zmaga się z problemem zabezpieczenia szczepionek dla swej ponad 7-milionowej populacji. Od lutego ten południowoamerykański kraj otrzymał zaledwie 63 tysiące dawek szczepionek, choć niedawno ogłosił, że Indie i Katar obiecały dostarczyć łącznie 600 tysięcy dawek. Od wybuchu pandemii w Paragwaju zgłoszono ponad 200 tysięcy przypadków zachorowań na COVID-19 i ponad 3800 zgonów.

Desperackie poszukiwania szczepionek w Paragwaju przyciągnęły dziesiątki pośredników, w tym firmę z branży nieruchomości, która oferuje pośrednictwo w transakcjach dotyczących szczepionek. Według ministra zdrowia Julio Borby wielu z 35 pośredników, którzy zgłosili się do resortu, zażądało wielomilionowych zaliczek.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP