TVN24 | Świat

Papież zapowiedział konsystorz. Wśród nowych kardynałów pierwszy Afroamerykanin

TVN24 | Świat

Autor:
kz\mtom
Źródło:
PAP

Papież Franciszek mianuje wkrótce 13 nowych kardynałów. Na liście przedstawionej przez niego w niedzielę nie ma żadnego Polaka, jest za to pierwszy w historii Afroamerykanin.

Po odmówieniu niedzielnej modlitwy papież odczytał nazwiska dostojników, którzy na konsystorzu, czyli kolegium kardynalskim, w przeddzień pierwszej niedzieli Adwentu, czyli 28 listopada, otrzymają godność kardynała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Będą to: arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory (pierwszy afroamerykański kardynał), nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Augusto Paolo Lojudice, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu Mauro Gambetti, biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aos Braco, biskup Cornelius Sim z Brunei i arcybiskup Jose Advincula z Filipin.

Nie będą elektorami na konklawe

Na liście jest też czterech przyszłych kardynałów w wieku powyżej 80 lat, którzy nie będą elektorami na konklawe. Są to kaznodzieja Domu Papieskiego, włoski franciszkanin kapucyn o. Raniero Cantalamessa, były watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, proboszcz rzymskiego sanktuarium Divino Amore Enrico Feroci i bp Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku. W związku z pandemią COVID-19 konsystorz będzie miał prawdopodobnie inną niż zwykle formę, zgodną z normami reżimu sanitarnego.

Autor:kz\mtom

Źródło: PAP