Obama odwoła wizytę w Moskwie? Decyzja "w najbliższych dniach"

ShutterstockObama odwoła wizytę w Moskwie?

W nadchodzących dniach Biały Dom wyda oświadczenie o tym, czy prezydent Barack Obama przyjedzie jesienią do Moskwy na amerykańsko-rosyjski szczyt - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

- Jesteśmy w trakcie oceniania celowości szczytu - powiedział Carney dziennikarzom podczas konferencji prasowej. - Można oczekiwać, że w najbliższych dniach wydamy oświadczenie w tej sprawie - dodał. Decyzja o obecności Obamy na szczycie związana jest z udzieleniem przez Rosję azylu byłemu pracownikowi Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Edwardowi Snowdenowi. USA podkreślały, że są tym krokiem "rozczarowane".

Już w piątek, powołując się na źródła zbliżone do administracji USA, "Kommiersant" podał, że Biały Dom jest bliski odwołania szczytu amerykańsko-rosyjskiego w Moskwie. Wizyta Obamy w stolicy Rosji planowana jest na 3-4 września. Z Moskwy amerykański prezydent ma się udać do Petersburga, gdzie 5-6 września odbędzie się szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Snowden dostał azyl

30-letni Edward Snowden, ukrywający się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości były współpracownik służb specjalnych USA, otrzymał w Rosji tymczasowy azyl na rok i 1 sierpnia oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca. Przez ponad miesiąc Snowden nie mógł opuścić moskiewskiego portu lotniczego, gdyż władze amerykańskie unieważniły mu paszport. Stany Zjednoczone, które oskarżają byłego analityka Centralnej Agencji Wywiadowczej i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej, zabiegały o wydanie go przez Rosję.

Autor: jk / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: