Snowden zostaje w Rosji

1 lipca 2013

Donald Trump, prezydent USA, powiedział w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena. Przebywający obecnie w Rosji były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest oskarżony o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, za co grozi mu w Stanach do 30 lat więzienia.

Departament sprawiedliwości USA poinformował, że Stany Zjednoczone pozwały Edwarda Snowdena w związku z publikacją jego książki. Ten były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) ujawnił masową inwigilację prowadzoną przez amerykańską instytucję rządową.

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden, który od 2013 roku korzysta z azylu w Rosji, ocenił, że nowa ustawa pozwalająca na blokowanie serwisów anonimizujących czyni Rosję "mniej bezpieczną i mniej wolną".

Chiński myśliwiec za trzecim razem podleciał za blisko. Jego pilot był znany Amerykanom z ryzykownych manewrów. Doszło do kolizji i rozpoczął się jeden z najpoważniejszych kryzysów w relacjach pomiędzy Chinami a USA. Na światło dzienne niedawno wyszedł tajny raport opisujący, jak bardzo nieprzygotowana na taki incydent była amerykańska załoga, która nie wiedziała jak niszczyć tajny sprzęt. Jak ujawniono, wiele tajemnic wpadło w ręce Chińczyków.

Powołując się na anonimowe źródła w wywiadzie USA, amerykańskie media podały, że trwają rozmowy między Moskwą a Waszyngtonem o wydaniu Amerykanom przez Rosję byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edwarda Snowdena.

Edwardowi Snowdenowi, byłemu współpracownikowi amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), niedawno przedłużono zezwolenie na pobyt w Rosji na co najmniej dwa lata - podała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w nocy z wtorku na środę.

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) Edward Snowden "miał w przeszłości i nadal utrzymuje kontakt" z rosyjskimi służbami wywiadowczymi - wynika z odtajnionych i ujawnionych w czwartek fragmentów raportu komisji Kongresu USA.

Edward Snowden nie jest demaskatorem, a większość wykradzionych przez niego dokumentów dotyczy tajemnic wojskowych i nie ma nic wspólnego z prywatnością - uznała w czwartek komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA. Już w czerwcu jeden z rosyjskich deputowanych do Dumy ujawnił, że Snowden przekazał Rosji materiały wywiadowcze dot. działań USA.

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji (AfV) Hans-Georg Maassen zasugerował podczas wystąpienia na forum komisji śledczej Bundestagu, że były współpracownik wywiadu USA Edward Snowden może być agentem rosyjskich służb specjalnych.

Niemiecka prokuratura federalna poinformowała, że umorzono śledztwo w sprawie rzekomego podsłuchiwania kanclerz Angeli Merkel przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Nie znaleziono dostatecznie mocnych dowodów.

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zapowiedział, że zamierza "odpowiedzialnie przedłużyć" w najbliższym tygodniu obowiązywanie wygasającej 1 czerwca kontrowersyjnej ustawy Patriot Act, którą wprowadzono po zamachach z 11 września. Ustawa była powszechnie krytykowany przez licznych przeciwników, którzy argumentowali, że narusza ona prawa obywatelskie.

Amerykanów nie obchodzi to, że agencje wywiadowcze z Waszyngtonu ich inwigilują, bo dwa lata po rewelacjach Edwarda Snowdena nikt nie mówi o tym prostym, zrozumiałym językiem. Najłatwiej zaś zwrócić uwagę na to, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) kolekcjonuje np. nagie zdjęcia obywateli - i to nie tylko USA, ale również innych krajów - stwierdził John Oliver, jeden z najpopularniejszych satyryków politycznych za oceanem. I poleciał do Moskwy, by dowiedzieć się więcej o "zdjęciach penisów" od samego Snowdena.

Edward Snowden, były amerykański informatyk, który ujawnił dokumenty świadczące o inwigilowaniu obywateli przez kilka zachodnich krajów, zaapelował publicznie do władz Szwajcarii o udzieleniu mu azylu. - To cudowne miejsce. Z Genewą wiążą się jedne z moich najmilszych wspomnień - powiedział Snowden, który twierdzi, że m.in. w tym kraju pracował pod przykrywką jako agent CIA.

Rosyjski adwokat byłego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena ujawnił, że ten chciałby wrócić do ojczyzny. Snowden otrzymał tymczasowy azyl polityczny w Rosji w 2013 r., po ujawnieniu tajnych dokumentów amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W Stanach Zjednoczonych postawiono mu zarzuty ujawnienia tajemnicy państwowej i szpiegostwa.

Na tydzień przed wizytą kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie administracja USA ogłosiła zaostrzenie niektórych zasad stosowanych w masowej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez wywiad USA, tak by zwiększyć ochronę danych obcokrajowców.

Ustawa o zakończeniu przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów nie uzyskała we wtorek w Senacie USA wystarczającej większości głosów. Jej zwolennicy zapowiadają dalszą walkę.

Adwokat byłego współpracownika wywiadu Stanów Zjednoczonych Edwarda Snowdena dostał od rosyjskich władz zgodę na trzyletni pobyt na terytorium Rosji.

Niemiecki socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Heiko Maas uważa, że były współpracownik, a potem demaskator podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden powinien powrócić do Stanów Zjednoczonych.

Komisja śledcza Bundestagu, powołana do wyjaśnienia działalności wywiadu USA podejrzewanego o inwigilowanie obywateli Niemiec, przesłucha Edwarda Snowdena, który ujawnił amerykańskie programy inwigilacji. Odbędzie się to jednak nie w Berlinie, lecz w Moskwie.

Pomiędzy władzami USA a ukrywającym się w Rosji Edwardem Snowdenem wywiązała się kłótnia za pośrednictwem mediów. Waszyngton twierdzi, że nie ma dowodów na to, aby były współpracownik NSA podczas służby kiedykolwiek wyrażał zaniepokojenie potencjalnie nielegalnymi działaniami szpiegowskimi. Snowden twierdzi, iż sugestie władz są manipulacją.

Edward Snowden w pierwszym wywiadzie udzielonym amerykańskiej telewizji stwierdził, że "był szkolony na szpiega". We fragmencie rozmowy, jaką w całości przedstawi w środę NBC, były analityk Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) mówi, że "przez lata pracował pod przykrywką dla NSA i CIA za granicą".

Komisja śledcza Bundestagu jednomyślnie zagłosowała za zwrócenie się do byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena o złożenie zeznań w celu wyjaśnienia działalności amerykańskiego wywiadu w Niemczech.