Niemieccy chadecy wzywają rząd do przekazania Ukrainie systemu Patriot oraz czołgów

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP
Kiedy niemieckie Patrioty trafią do Polski? Ociepa: na początku przyszłego roku
Kiedy niemieckie Patrioty trafią do Polski? Ociepa: na początku przyszłego rokuTVN24
wideo 2/3
TVN24Kiedy niemieckie Patrioty trafią do Polski? Ociepa: na początku przyszłego roku

Martin Huber, sekretarz generalny opozycyjnej niemieckiej partii CSU, zachęcił w piątek rząd w Berlinie do przekazania systemu rakietowego Patriot Ukrainie. Według chadeckiego polityka, w ramach pomocy Kijowowi Niemcy powinny wysłać także czołgi. - Wzywamy rząd federalny, aby także potwierdził swoje słowa czynami i jeszcze bardziej wspierał Ukrainę bronią - powiedział.

- Przebieg wojny na Ukrainie pokazał, że najbardziej pomogło temu krajowi wysyłanie broni. W związku z tym wzywamy rząd federalny, aby także potwierdził swoje słowa czynami i jeszcze bardziej wspierał Ukrainę bronią, w tym systemami obrony powietrznej Patriot - powiedział sekretarz generalny CSU Martin Huber w programie "Fruehstart" na antenie NTV. Huber przypomniał też wcześniejsze żądanie CSU, dotyczące wysłania na Ukrainę czołgów Leopard.

W środę rząd USA oficjalnie ogłosił, że dostarczy Ukrainie system obrony powietrznej Patriot. Stanowi on część nowego amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów. Dostawa systemu Patriot oraz amunicji "prawdopodobnie utrudni rosyjskie ataki rakietowe i bezzałogowe na infrastrukturę cywilną na Ukrainie" - skomentowała NTV.

Szefowa niemieckiego resortu obrony: ważne jest wsparcie partnerów z Sojuszu przez rząd federalny

Decyzję USA rząd Niemiec przyjął z zadowoleniem. Jak poinformował w środę rzecznik rządu Steffen Hebestreit, szkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie systemów mogłyby "prawdopodobnie odbywać się w Europie, a jeszcze bardziej prawdopodobnie w Niemczech". Nie zapadły jednak wiążące decyzje na ten temat - dodał rzecznik.

Niemcy początkowo nie chciały dostarczać systemów Patriot na Ukrainę. Hebestreit przypomniał, że trzy takie systemy obiecano niedawno Polsce. Zwrócił też uwagę, że Niemcy dostarczyły już Ukrainie inne typy systemów obrony powietrznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy niemieckie Patrioty trafią do Polski? "Sprawa zeszła na poziom rzemiosła wojskowego"

Także w środę minister obrony Christine Lambrecht (SPD) na antenie Deutschlandfunk skomentowała, że "ważne jest wsparcie partnerów z Sojuszu przez rząd federalny", co odbywa się obecnie poprzez stacjonowanie niemieckich baterii systemu Patriot w Słowacji, która jest członkiem NATO i wsparła Ukrainę swoimi systemami obrony powietrznej. Lambrecht przypomniała, że Ukrainie został przekazany przez Niemcy system obrony powietrznej Iris-T, a w przyszłym roku trafią tam trzy kolejne takie systemy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości