TVN24 | Świat

Rosjanie ograniczają żeglugę, Amerykanie zalecają zachowanie "szczególnej ostrożności" liniom lotniczym

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty ćwiczą na Morzu Czarnym
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjskie okręty ćwiczą na Morzu Czarnym

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price oświadczył w poniedziałek, że Stany Zjednoczone są "głęboko zaniepokojone" planami Rosji, dotyczącymi zamknięcia na pół roku części Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojennych i jednostek obcych państw.

Stany Zjednoczone wyraziły "głębokie zaniepokojenie" planami Moskwy, dotyczącymi zamknięcia na pół roku części Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojennych i jednostek obcych państw. - To kolejna niesprowokowana eskalacja trwającej kampanii Moskwy, mającej na celu osłabienie i destabilizację Ukrainy - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Oświadczył także, iż "Stany Zjednoczone wzywają Rosję do zaprzestania nękania obcych statków w regionie i zmniejszenia liczby swoich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Federalna Administracja Lotnictwa USA wezwała w poniedziałek amerykańskie linie lotnicze do zachowania "szczególnej ostrożności" podczas lotów w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym Shutterstock

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu u wybrzeży Krymu

W piątek ministerstwo obrony Rosji podało, że Moskwa od 24 kwietnia do 31 października zamknie część Morza Czarnego dla żeglugi okrętów wojennych i jednostek obcych państw. Chodzi o rejony u wybrzeżu Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Resort oświadczył, że żegluga przez Cieśninę Kerczeńską będzie się odbywać tak, jak wcześniej. "Planowane zamknięcie do 31 października niektórych rejonów Morza Czarnego nie będzie przeszkadzało w żegludze przez Cieśninę Kerczeńską" - oświadczono.

Ograniczenia prawa swobodnego przepływu będą dotyczyć wód u wybrzeży Krymu od Sewastopola do miejscowości Gurzuf, odcinka u wybrzeży Półwyspu Kerczeńskiego, a także niewielkiego rejonu zachodnich wybrzeży Półwyspu Krymskiego - wynika z komunikatu resortu obrony.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: