TVN24 | Świat

Szef NATO: nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Negocjacje w sprawie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem w najbliższych dniach mogą nie rozwiązać wszystkich problemów - oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Mogą jednak utorować drogę do uniknięcia konfliktu - dodał. W tym tygodniu odbędzie się szereg spotkań, poświęconych między innymi sytuacji przy ukraińskiej granicy, gdzie zgromadziły się dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy.

- Nie sądzę, abyśmy mogli oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy. Mamy nadzieję, że możemy uzgodnić drogę naprzód, że możemy uzgodnić serię spotkań, że możemy uzgodnić proces - powiedział sekretarz generalny NATO, odnosząc się do odbywających się w tym tygodniu rozmów Zachodu z Rosją na temat bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek kwaterę główną NATO w Brukseli odwiedziła wicepremier Ukrainy do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna. - Wszyscy powinniśmy zdać sobie sprawę, że żądania Rosji wobec sojuszników nie mogą być traktowane jako pozycja negocjacyjna – powiedziała dziennikarzom ukraińska wicepremier.

Nadzwyczajne spotkanie online

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO odbyli w piątek nadzwyczajne spotkanie online, aby omówić dalszą rozbudowę rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie i przy granicy z nią oraz implikacje tego dla bezpieczeństwa europejskiego.

Przemawiając po spotkaniu, Stoltenberg powiedział, że agresywne działania Rosji poważnie podważają ład bezpieczeństwa w Europie. - NATO pozostaje zaangażowane w nasze dwutorowe podejście do Rosji: silne odstraszanie i obronę w połączeniu ze znaczącym dialogiem. To pozytywny sygnał, że Rosja jest teraz przygotowana, aby usiąść do stołu i rozmawiać, ponieważ gdy napięcie jest wysokie, dialog jest jeszcze ważniejszy - wskazał.

Spotkanie Rady NATO-Rosja

12 stycznia odbędzie się spotkanie Rady NATO-Rosja. - Zawsze jesteśmy gotowi wysłuchać rosyjskich obaw, a NATO dołoży wszelkich starań, aby znaleźć polityczną drogę naprzód. Aby jednak dialog był znaczący, musi również odnieść się do długotrwałych obaw członków Sojuszu dotyczących działań Rosji. Musi opierać się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa europejskiego i odbywać się w porozumieniu z Ukrainą. Prowadzimy również ścisłe konsultacje z innymi kluczowymi partnerami, takimi jak Gruzja, Mołdawia, Finlandia i Szwecja, a także z Unią Europejską - powiedział Stoltenberg.

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: