Rosja kontra NATO

23 czerwca 2015

Stanowisko władz w Berlinie mówiące o tym, że NATO powinno funkcjonować w dalszym ciągu tak jak do tej pory, aby chronić Niemcy, jest zaskakujące - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w programie rosyjskiej telewizji państwowej.

Scenariusze manewrów wskazują, że NATO celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow. Zarzucił, że "wszelkie kroki Rosji" są przez "zachodnich propagandzistów" przestawiane jako zagrożenie dla pokoju. Z oceną wojskowego zgodził się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.

Trzeba w zdecydowany sposób realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, pokazując, że kolejne próby imperialnych działań Rosji spotkają się z twardą odpowiedzią NATO - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Sojuszu w Londynie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony "nie wolno żadnego kraju bezwzględnie izolować".

Decyzja o zwiększeniu przez kraje NATO wydatków obronnych potwierdza zaniepokojenie Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Pieskow zapowiedział przy tym, że "Rosja nie będzie angażować się w wyścig zbrojeń".

NATO obchodzi 70-lecie istnienia, poszukując sposobów na uzgadnianie niekiedy sprzecznych interesów państw członkowskich - ocenia w środowej publikacji rosyjski dziennik "Wiedomosti". Zdaniem tej gazety "aktywność Rosji częściowo przywróciła sens istnienia NATO jako sojuszu powołanego do obrony granic zewnętrznych".

NATO powstało przeciwko Związkowi Sowieckiemu, a teraz nie ma Związku Sowieckiego - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin. Wcześniej tego dnia jego rzecznik Dmitrij Pieskow nazwał NATO "produktem epoki konfrontacji i zimnej wojny". Obaj ocenili, że rozszerzanie Sojuszu i wzmacnianie jego infrastruktury w pobliżu rosyjskich granic może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

NATO jest związkiem prawie 30 krajów, które mają swoje interesy - powiedział prezydent Andrzej Duda w Londynie, pytany o stawiane przez Turcję warunki poparcia dla planu obrony państw bałtyckich. Wyraził nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że nie może obiecać, iż spór z Turcją uda się rozwiązać podczas odbywającego się w brytyjskiej stolicy spotkania przywódców państw Sojuszu.

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że jego słowa o "śmierci mózgowej" NATO, okazały się być potrzebną pobudką dla członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Francji powiedział to w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.