"Etap krytyczny" epidemii w Anglii. Badanie: każdego dnia koronawirusem zakaża się niemal 100 tysięcy osób

Autor:
akw
Źródło:
BBC, tvn24.pl
Ogromny wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii
Ogromny wzrost zakażeń w Wielkiej BrytaniiTVN24/REUTERS
wideo 2/20
TVN24/REUTERSOgromny wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii

W badaniu londyńskiego Imperial College wskazano, że tempo epidemii COVID-19 przyspiesza i obecnie szacuje się, że liczba zakażonych osób podwaja się w Anglii co dziewięć dni. Zdaniem naukowców każdego dnia zakażonych koronawirusem zostaje 100 tysięcy osób.

Badanie opublikował Imperial College - publiczny uniwersytet w stolicy Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w badaniach w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy zyskał autonomię. Autorzy badania mówią, że jesteśmy na "etapie krytycznym", jeśli chodzi o epidemię, i "coś musi się zmienić".

W badaniu porównano najnowsze wymazy pobrane między 16 a 25 października z ostatnią serią wymazów, wykonaną między 18 września a 5 października.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Badane: liczba zarażonych osób w kraju podwaja się co dziewięć dni

Wśród wniosków badania jest to, że liczba zakażonych koronawirusem osób wzrosła ponad dwukrotnie od ostatniej serii badań, a wynik pozytywny uzyskiwała jedna na 78 osób.

Najbardziej dotknięte obszary to Yorkshire (w północno-wschodniej Anglii) i Humber (północna Anglia). Tam u jednej na 37 osób stwierdzono zakażenie SARS CoV-2. W porównaniu do badania z poprzedniego miesiąca w kraju zakażonych jest trzy razy więcej osób w wieku 55-64 lata i dwa razy więcej osób w wieku powyżej 65 lat.

Uniwersytet podaje, że tempo epidemii COVID-19 przyspieszyło wraz ze wzrostem współczynnika reprodukcji wirusa, tak zwanego wskaźnika R, z 1,15 do 1,56. W południowo-wschodniej, południowo-zachodniej oraz wschodniej Anglii oraz Londynie wskaźnik R wynosi powyżej 2. Tak zwany wskaźnik R zazwyczaj używany jest, aby odzwierciedlić stan rozwoju epidemii.

Badanie wykazało także, że ogólna liczba zakażonych osób w kraju podwaja się co dziewięć dni, a każdego dnia koronawirusem zaraża się w tym kraju 96 tysięcy osób.

Minister społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick w porannym paśmie BBC powiedział, że rząd nie ma planu na wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu. Tłumaczył, że taki ruch "byłby destrukcyjny dla życia, zdrowia i dobrego samopoczucia" obywateli.

W Wielkiej Brytanii - według oficjalnych rządowych danych - w ciągu ostatniej doby wykryto 23 065 nowych zakażeń koronawirusem (w Anglii - 19 740) i zarejestrowano 280 kolejnych zgonów z powodu COVID-19.

W całym kraju łączna liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 965 340, co jest dziewiątym najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie - za Rosją, Francją i Hiszpanią.

Autor:akw

Źródło: BBC, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości