TVN24 | Świat

Johnson o pandemii: do wiosny sprawy będą wyglądać diametralnie inaczej, będziemy w innym świecie

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, BBC
Ogromny wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii
Ogromny wzrost zakażeń w Wielkiej BrytaniiTVN24/REUTERS
wideo 2/20
TVN24/REUTERSOgromny wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii

Kolejne miesiące, do Bożego Narodzenia lub nawet dłużej, przyniosą pełną wybojów walkę z pandemią COVID-19, ale wiosną sytuacja będzie wyglądać "diametralnie inaczej" - mówił w wywiadzie z BBC premier Boris Johnson. W Wielkiej Brytanii ostatniej doby odnotowano blisko 13 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. 

- Muszę wam powiedzieć, z całkowitą szczerością, że następne miesiące aż do świąt Bożego Narodzenia, może nawet dłużej, będą pełne wybojów - stwierdził Boris Johnson. Zaznaczył jednak, że jest nadzieja, iż dzięki postępowi w zakresie szczepionek i testów nawet przed świętami wiele może się zmienić. - Jeśli porozmawiacie z naukowcami, wszyscy są praktycznie zgodni co do tego, że do wiosny sprawy będą wyglądać diametralnie inaczej i będziemy w innym świecie, to jest normalny cykl takiej pandemii - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Boris Johnson powiedział, że najlepszym, co mogą zrobić mieszkańcy Wielkiej Brytanii dla wszystkich tych, którzy ucierpieli w wyniku pandemii, jest jej zakończenie w najszybszy możliwy sposób. Zadeklarował, że jego rząd będzie "balansował" w swojej polityce epidemiologicznej między potrzebą ratowania życia, a ochroną gospodarki.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

W sobotę wieczorem brytyjski rząd poinformował, że liczba zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o 12 872, zaś liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła o 49. W efekcie łączna liczba wykrytych zakażeń wzrosła do 480 017, co jest 12. najwyższą liczbą na świecie i czwartą w Europie.

To pierwszy przypadek od początku epidemii, by liczba nowych przypadków wzrosła w ciągu doby o ponad 10 tysięcy, aczkolwiek obejmuje ona także niezarejestrowane wcześniej zakażenia z okresu między 24 września a 1 października. W podanych statystykach nie rozdzielono, ile z tych przypadków to zakażenia wykryte w ciągu ostatnich 24 godzin, a ile to zaległe przypadki. Do tej pory rekordową dobową liczbą zakażeń było 7 143, o których poinformowano we wtorek.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii 42 317, z czego 37 574 osób zmarło w Anglii, 2 530 - w Szkocji, 1 630 - w Walii, a 583 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Autor:ft

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości