Władze zakładają, że to północnokoreański zbieg. Media piszą o gimnastyku

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Władze w Seulu zakładają, że osoba, która nielegalnie przedostała się w nocy z soboty na niedzielę przez pilnie strzeżoną granicę z Korei Południowej do Korei Północnej, to północnokoreański zbieg. Media informują, że może to być gimnastyk, który do Korei Południowej dostał się w listopadzie 2020 roku.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej (JCS) oświadczyło, że uciekinier przekroczył granicę Wojskowej Linii Demarkacyjnej około 22.40 w sobotę (czasu lokalnego) i przeszedł na północnokoreańską stronę. JCS dodało, że nie może potwierdzić, czy ta osoba żyje, ale wysłało do Korei Północnej za pośrednictwem gorącej linii prośbę o zabezpieczenie.

- W sprawie przekroczenia granicy władze zakładają, że jest to północnokoreański uciekinier i obecnie weryfikują związane z tym fakty – ogłosił południowokoreański resort obrony. Prasa spekuluje, że uciekinier to zbieg, który w listopadzie 2020 roku przeskoczył przez płot na tym samym odcinku granicy, przekraczając ją w odwrotnym kierunku. Według mediów jest to około 20-letni gimnastyk.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według mediów północnokoreańscy żołnierze pilnujący granicy mają rozkaz "strzelać, by zabić" w przypadku prób przedostania się do kraju. Taki rozkaz miał zostać wydany w związku z pandemią COVID-19. We wrześniu 2020 roku południowokoreański urzędnik pracujący dla ministerstwa rybołówstwa znalazł się po północnokoreańskiej stronie granicy morskiej i został zastrzelony przez tamtejszych strażników, a jego ciało najprawdopodobniej spalono.

Granica między Koreami

Sobotnia ucieczka po raz kolejny ukazała niedociągnięcia w ochronie granicy przez południowokoreańskie wojsko. Z informacji przekazanych przez agencję Yonhap wynika, że uciekinier przez prawie trzy godziny poruszał się w strefie zdemilitaryzowanej niezauważony, a gdy już został wykryty, żołnierzom nie udało się go złapać.

Wielu mieszkańców Korei Północnej przedostaje się do Korei Południowej, uciekając ze swojego kraju przed biedą i represjami, ale nielegalne przekroczenia granicy z południa na północ zdarzają się bardzo rzadko.

Stosunki transgraniczne pomiędzy Koreami pogorszyły się po tym, jak negocjacje w sprawie denuklearyzacji między Pjongjangiem a Waszyngtonem utknęły w martwym punkcie po nieudanym szczycie w 2019 roku.

Korea Południowa i siły ONZ pod wodzą USA są formalnie nadal w stanie wojny z Koreą Północną, ponieważ wojna koreańska z lat 1950-1953 zakończyła się rozejmem, a nie traktatem pokojowym.

Autorka/Autor:pp, mjz, mart/mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock