Kongres USA potępił interwencję Rosji na Ukrainie


Na dzień przed wizytą szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka w Waszyngtonie i jego spotkaniem z prezydentem Barackiem Obamą, Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie.

Izba Reprezentantów, przytłaczającą większością głosów, potępiła we wtorek "naruszenie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej". Zażądała także wysłania na Krym i w inne rejony Ukrainy międzynarodowych obserwatorów.

W rezolucji, przyjętej na drodze konsensusu, rosyjską interwencję na Ukrainie potępił także Senat.

W ubiegłym tygodniu Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę 1 mld dolarów. Ustawę musi jeszcze zaaprobować Senat.

OBWE: referendum nielegalne

Również we wtorek wieczorem przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, oświadczył, że zaplanowane na niedzielę na Krymie referendum będzie nielegalne.

Burkhalter zapewnił też, że OBWE próbuje zwołać międzynarodową grupę kontaktową w sprawie Ukrainy, która wspierałaby ten kraj podczas okresu przejściowego. Zaapelował do wszystkich stron, by zaniechały prowokowania napięć i pomogły w zażegnaniu kryzysu na Ukrainie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kde,adso/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości