Świat

"Główny cel Rosji to zachować teraz twarz"

Świat


Mnożą się dezercje syryjskich generałów i Rosja przygotowuje się do zasadniczej zmiany sytuacji w Syrii, gdzie era Baszara el-Asada zdaje się zmierzać ku końcowi. Oswaja się z myślą, że jej wieloletni sojusznik stanie się krajem bez reżimu dynastycznego - twierdzą eksperci.

- Rosja nie jest ślepa, a rosyjscy dyplomaci nie są idiotami. Widzą, że wydarzenia w Syrii zmierzają w jednym jedynym kierunku - powiedział francuskiej agencji AFP Fiodor Łukjanow, szef działającej w Moskwie organizacji pozarządowej Rada Polityki Zagranicznej i Obronnej.

- Wszyscy już wiedzą, jak to się skończy, nie wiadomo tylko jeszcze kiedy - dodał.

Rosja namawia Asada na dialog z opozycją

Toteż Rosja, jedyne wielkie mocarstwo pozostające w bliskich stosunkach z reżimem syryjskim, starała się w piątek wywrzeć na Baszara el-Asada maksymalną presję, aby skonkretyzował swe zamiary nawiązania dialogu z opozycją w celu rozwiązania konfliktu. Łukjanow wypowiadał się nazajutrz po spotkaniu przy drzwiach zamkniętych, które odbyli w Moskwie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i syryjski wiceminister spraw zagranicznych Fajsal Makdad.

Opozycja rośnie w siłę, Rosja zmienia zdanie

Rosyjska dyplomacja, która zachowywała dotąd postawę nieprzyjazną wobec koalicji syryjskiej opozycji, oznajmiła w piątek, że zaprosiła szefa koalicji opozycyjnej Moaza al-Chatiba do udziału w negocjacjach zmierzających do rozwiązania konfliktu. Zmiana stanowiska Moskwy następuje w miarę jak w wyniku zaciekłych walk powstańcy zdołali, jak się wydaje, wyprzeć syryjskie siły rządowe z wielu strategicznych stref, podczas gdy reżimowe lotnictwo bombarduje stołeczną prowincję Damaszek. W połowie grudnia rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow przyznał, że Damaszek "wciąż coraz bardziej" traci kontrolę nad krajem i że nie można wykluczyć, iż opozycja odniesie zwycięstwo.

Putin: Zmiany są ponad wszelką wątpliwość niezbędne

- Nie jesteśmy zaniepokojeni losem rządu Asada. Wiemy, co tam się dzieje, i wiemy, że ta rodzina (Asada) jest u władzy od 40 lat. Zmiany są ponad wszelką wątpliwość niezbędne - powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej. Nieco później oświadczył, że Rosja "jest zainteresowana" ustanowieniem w Syrii demokratycznego rządu, i podkreślił, że "Moskwa nie jest adwokatem władz syryjskich". Ze swej strony Ławrow zwrócił się do Zachodu, aby "nie próbował używać Rosji jako pośrednika do przekazania Damaszkowi żądania ustąpienia Asada". - Jeśli Asad jest w tym zainteresowany, (Zachód) powinien rozmawiać bezpośrednio z nim - powiedział Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji angielskojęzycznej Russia Today.

Nie chcą powtórki z Libii

"Głównym celem" Rosji jest obecnie "nie dopuścić do zmiany rządów w Syrii w drodze interwencji wojskowej", aby uniknąć powtórzenia się scenariusza libijskiego - podkreśla Łukjanow. Rosja utraciła miliardowe kontrakty na dostawy broni dla reżimu Muammara Kaddafiego i nie ma już uprzywilejowanych stosunków z Libią, jak za czasów Kaddafiego. Jeśli chodzi o zmianę rządów w Syrii - mówi Łukjanow - "Rosji odpowiada każdy proces polityczny (a nie wojskowy, jak w Libii), który prowadzi do tej zmiany". - Po długim czasie Rosja zrozumiała, że Asad nie ma przyszłości, chociaż trudno jej publicznie to przyznać. Rosja nie ma wyboru i stara się teraz złapać pociąg w biegu - ocenia sytuację analityk Aleksiej Małaczenko z centrum Carnegie w Moskwie. - Główny cel Rosji to zachować teraz twarz - dodaje.

Autor: ktom//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: