USA "domykają łuk" wokół Chin. Władze Filipin przyznały większy dostęp do baz wojskowych

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Filipiny przyznały USA poszerzony dostęp do swoich baz wojskowych. Decyzję ogłoszono w czwartek podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Manili. "Sojusz filipińsko-amerykański wytrzymał próbę czasu" - napisano w oświadczeniach ministrów obrony obu państw.

Ogłoszona w czwartek umowa pomiędzy Filipinami a Stanami Zjednoczonymi pozwoli na bliższe monitorowanie chińskich działań wokół Tajwanu oraz na Morzu Południowochińskim. Tym posunięciem Waszyngton "domyka łuk" tworzony przez sojuszników, od Korei Południowej i Japonii na północy, po Australię na południu – oceniło BBC.

Stany Zjednoczone otrzymają dostęp do dodatkowych czterech miejsc na Filipinach na zasadach Porozumienia o Ulepszonej Współpracy Obronnej (EDCA) z 2014 roku – napisano w oświadczeniach ministrów obrony obu państw.

"Sojusz filipińsko-amerykański wytrzymał próbę czasu. Oczekujemy na szanse, jakie te nowe miejsca stworzą na poszerzenie naszej współpracy" – dodano w oświadczeniach.

Wydano je po rozmowach Austina z prezydentem Filipin Ferdinandem "Bongbongiem" Marcosem Jr. oraz ministrem obrony tego kraju Carlito Galvezem. - Jak zawsze mówiłem, wydaje mi się, że przyszłość Filipin i w zasadzie Azji-Pacyfiku będzie zawsze musiała uwzględniać Stany Zjednoczone – powiedział Austinowi Marcos.

USA starają się rozszerzyć możliwości wojskowe z powodu Chin

Waszyngton ogłosił, że przeznaczy dodatkowe 82 miliony dolarów na inwestycje infrastrukturalne w istniejących już pięciu lokalizacjach na mocy EDCA.

Umowa daje USA dostęp do filipińskich baz wojskowych w celu prowadzenia wspólnych ćwiczeń, wstępnego rozmieszczania sprzętu oraz budowy infrastruktury, takiej jak pasy startowe, zbiorniki paliwa i kwatery dla żołnierzy. Nie zapewnia natomiast stałej obecności amerykańskich wojsk – przypomina Reuters.

Waszyngton stara się rozszerzyć swoje możliwości wojskowe na Filipinach w ramach wysiłków na rzecz odstraszania Chin od wszelkich siłowych kroków wobec Tajwanu. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości użycia siły.

W oświadczeniach ministrów obrony USA i Filipin po rozmowach w Manili nie ujawniono, do jakich miejsc Waszyngton otrzyma dostęp. Źródła wojskowe na Filipinach informowały, że USA wnioskowały o dostęp do baz na północy wyspy Luzon, najbliżej Tajwanu, oraz na wyspie Palawan, niedaleko spornego archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim - podaje Reuters.

Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji. Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami Filipin i kilku innych państw do poszczególnych obszarów tego morza. W 2016 roku międzynarodowy trybunał podważył roszczenia Chin i przyznał rację Filipinom, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości