TVN24 | Świat

Wznowione loty ewakuacyjne z Afganistanu. Część samolotów wyląduje w bazie USA w Niemczech

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Setki osób ewakuowanych w jednym samolocie z Kabulu
Setki osób ewakuowanych w jednym samolocie z KabuluDefense One, Reuters
wideo 2/3
Defense One, ReutersSetki osób ewakuowanych w jednym samolocie z Kabulu

Dowódca sił USA na lotnisku w stolicy Afganistanu Kabulu nakazał po krótkiej przerwie w piątek wznowienie lotów ewakuacyjnych. Przedstawiciele Departamentu Obrony poinformowali, że część samolotów ewakuacyjnych będzie lądować w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech. Dodali, że trwają rozmowy z innymi państwami w Europie na temat innych miejsc międzylądowań.

- Była krótka przerwa organizacyjna, gdyż wczoraj wysłaliśmy tak wielu ludzi i zrobił się zator przy rejestracji osób z krajów trzecich. Dowódca wydał rozkaz, aby wznowić loty - powiedział przedstawiciel sił amerykańskich. Później wyjaśniono, że przerwa w lotach wynikała z przepełnienia bazy lotniczej Al Udeid w Katarze, siedziby Centralnego Dowództwa USA. Baza już zapewnia schronienie ośmiu tysiącom afgańskich uchodźców.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Przedstawiciele władz USA, zastrzegając anonimowość, poinformowali też, że samoloty ewakuacyjne z Afganistanu będą mogły lądować w państwach Europy Zachodniej i Południowej, a także w Bahrajnie. Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas oświadczył, że Berlin zgodził się na prośbę Waszyngtonu i udzieli czasowego schronienia ewakuowanym w bazie lotniczej Ramstein.

Władze USA chcą wywieźć z Kabulu współpracujących z siłami zachodnimi Afgańczyków do 31 sierpnia, gdy mija termin opuszczenia przez wojska amerykańskie Afganistanu, jednak prezydent Joe Biden zapowiedział w tym tygodniu, że jeśli trzeba będzie, to czas ewakuacji może zostać przedłużony.

Pentagon: część lotów ewakuacyjnych z Kabulu będzie lądować w Niemczech

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Pentagonie gen. Hank Taylor, oznajmił, że pierwsze loty z Kabulu do Ramstein, w Bawarii, wylądują już w piątek. Niemcy mają być docelowo jednym z kilku punktów przerzutowych na trasie ewakuacji.

Wcześniej USA uzgodniły też podobne porozumienie z Bahrajnem. Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby dodał, że Waszyngton prowadzi rozmowy z innymi europejskimi państwami na temat umożliwienia lądowania samolotów, lecz nie zdradził, jakie to kraje.

Z kolei Departament Stanu podał podczas swojej konferencji prasowej, że zgodę na międzylądowania wyraziło 11 państw w Europie i na Bliskim Wschodzie. Chodzi m.in. o Włochy, Wielką Brytanię, Danię, Kazachstan, Turcję czy Uzbekistan. Gen. Taylor podał, że w ciągu ostatniej doby z Kabulu wystartowało 17 samolotów C-17, zabierając łącznie prawie 6 tys. osób, z czego 5 tys. to Afgańczycy.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP