Donald Trump do Irańczyków: byłem po waszej stronie od początku prezydentury

TVN24


Byłem po waszej stronie od początku mojej prezydentury i nadal będę was wspierać - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, zwracając się do Irańczyków. Amerykański przywódca przestrzegł władze w Teheranie, by nie tłumiły pokojowych protestów. "Świat patrzy" - podkreślił.

"Do odważnych, cierpiących mieszkańców Iranu: byłem po waszej stronie od początku mojej prezydentury i nadal będę was wspierać" - napisał w sobotę Donald Trump.

Prezydent USA ostrzegł władze Iranu: "Nie może być kolejnej masakry pokojowych demonstrantów. Świat patrzy". Nawiązał do protestów z listopada i grudnia, wywołanych podwyżką cen paliw, krwawo stłumionych przez władze fundamentalistycznej Islamskiej Republiki Iranu. Zginęło wówczas co najmniej 300 osób, a do aresztów trafiło 7 tys. zatrzymanych - wynika z szacunków organizacji Amnesty International.

Chcą ustąpienia władz Iranu

Według Reutersa, w sobotę w kilku miastach Iranu, w tym w Teheranie, odbyły się demonstracje, których uczestnicy domagali się ustąpienia najwyższych władz Iranu, w tym ajatollaha Alego Chameneia, w reakcji na okłamywanie społeczeństwa po zestrzeleniu przez irańskie siły zbrojne ukraińskiego samolotu pasażerskiego startującego z lotniska w Teheranie. W sobotę wieczorem ponad tysiąc osób manifestowało przed politechniką w Teheranie, domagając się osądzenia winnych śmierci 176 pasażerów ukraińskiego boeinga. Policja rozpędziła demonstrantów używając gazu łzawiącego. Władze Iranu poinformowały, że podczas wiecu policja zatrzymała na ponad godzinę ambasadora Wielkiej Brytanii podejrzanego o podżeganie miejscowej ludności do antyrządowych wystąpień. Zatrzymanie ambasadora potępiło ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony nieopodal stolicy Iranu w środę rano.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

KATASTROFA UKRAIŃSKIEGO BOEINGA. RAPORT SPECJALNY >

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: