Tak zmieniły się Sołedar i Bachmut w ciągu pięciu miesięcy. Amerykańska firma opublikowała zdjęcia satelitarne

Autor:
ks/adso
Źródło:
ENEX, PAP

Amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne miast Sołedar i Bachmut we wschodniej Ukrainie, o które toczą się intensywne walki. Zdjęcia przedstawiają niemal nietknięte miasto z początku sierpnia 2022 roku oraz skalę zniszczeń widoczną na zdjęciach z ostatnich dni. Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał w środę, że nie można potwierdzić rosyjskich informacji o zajęciu miasta przez agresorów. Tak twierdzą najemnicy z Grupy Wagnera i zaprzecza im nawet sam Kreml.

Zdjęcia opublikowane w środę przez amerykańską firmę Maxar Technologies uchwyciły spalone i zbombardowane zabudowania w górniczym mieście Sołedar i w równie ważnym dla Rosjan Bachmucie na wschodzie Ukrainy, o które toczą się od tygodni najbardziej zacięte walki na froncie.

Lider najemników z Grupy Wagnera rywalizujących z regularną rosyjską armią o postępy na wojnie - Jewgienij Prigożyn - stwierdził w pierwszych dniach stycznia, że ten rejon, a zwłaszcza Bachmut, jest istotny ze strategicznego punktu widzenia, bo będąc miastem górniczym, ma wokół siebie, a właściwie pod sobą "podziemne miasta" - systemy korytarzy, które pozwoliłyby na ochronę i magazynowanie sprzętu wojennego, nawet czołgów.

Prigożyn opublikował sfabrykowane zdjęcie mające dowodzić zdobycia Sołedaru, ale Ukraińcy jasno podkreślają, że to kłamstwo i o miasta trwają walki.

Zdjęcia z sierpnia i stycznia pokazują skalę zniszczeń na terenach w Bachmucie, Sołedarze i wokół nich.

Szef Pentagonu: nie można potwierdzić, że Rosjanie zajęli Sołedar

Pytany o to, czy Sołedar faktycznie znalazł się w rękach rosyjskich, amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin odparł w środę, że "w tym momencie nie możemy potwierdzić tych doniesień". Szef Pentagonu wypowiadał się na konferencji prasowej po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii.

Również amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że mimo postępów Rosjan i licznych zapewnień o zdobyciu miasta, nie zdołali oni całkowicie zająć Sołedaru. Walki w tej miejscowości wciąż trwały w środę, Rosjanie są na zachodzie Sołedaru i zablokowali główne drogi do niego - ocenili analitycy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Walki o Sołedar. Rosyjscy najemnicy pod ostrzałem. Ukraińcy publikują nagranie

Ukraiński Sztab Generalny oświadczył w czwartek rano, że "w rejonie Sołedaru zlikwidowano ponad stu okupantów". Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko powiedział w telewizji państwowej, że w mieście pozostaje 559 cywilów, w tym 15 dzieci. Walki uniemożliwiają ewakuację.

Instytut Studiów nad Wojną wskazuje, że choć część źródeł rosyjskich twierdzi, że wojska Rosji całkowicie okrążyły pozostające w Sołedarze oddziały ukraińskie, to jeden z liczących się blogerów wojskowych twierdzi, że Rosjanie nie są w stanie otoczyć obrońców.

Amerykański ośrodek powtarza wcześniejszą ocenę, że nawet jeśli Rosjanie zajmą miasto, to nie umożliwi im to opanowania również pobliskiego Bachmutu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks/adso

Źródło: ENEX, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxar

Pozostałe wiadomości