Amerykańska prasa żąda wyjaśnień ws. tajnej wojny z użyciem dronów

www.army.milSpośród trzech najważniejszych dzienników tylko "Wall Street Journal" broni Obamy

Amerykańska prasa domaga się wyjaśnień dotyczących prowadzonej przez administrację Baracka Obamy tajnej wojny z użyciem samolotów bezzałogowych (dronów). Są one używane do tropienia i zabijania terrorystów.

"Washington Post" i "New York Times" chcą, by John Brennan, który doradzał Obamie w tej kwestii, wyjaśnił cele ataków dronów oraz ich prawne uzasadnienie. Tylko "Wall Street Journal" trzyma stronę prezydenta, wskazując, że wojna z użyciem dronów jest legalna i konieczna.

Okazją do wyjaśnień będzie przesłuchanie nominowanego na szefa CIA Johna Brennana przez senacką komisję ds. wywiadu, wyznaczone na czwartkowy wieczór (czasu polskiego).

Prasa ocenia, że to Brennan, który dotychczas pełnił funkcję doradcy Obamy ds. walki z terroryzmem, odpowiada za rosnące zastosowanie bezzałogowych samolotów do tropienia i zabijania terrorystów (tzw. targeted killings) w Pakistanie, Jemenie czy Somalii, czyli w krajach, z którymi USA formalnie nie prowadzą wojny.

"Wall Street Journal" broni Obamy

Spośród trzech najważniejszych dzienników amerykańskich tylko konserwatywny "Wall Street Journal" broni Obamy w kwestii stosowania dronów, odrzucając moralne i prawne wątpliwości podnoszone przez ekspertów. - Wojna z użyciem dronów jest legalna i konieczna, by bronić Ameryki - pisze dziennik. Wskazuje, że podstawą do ataków jest m.in. ustawa przyjęta przez Kongres w 2001 roku po zamachach z 11 września, która uprawnia prezydenta USA do użycia sił wojskowych przeciw terrorystom. Prawo to "wprost daje prezydentowi władzę, by łapać i zabijać członków Al-Kaidy oraz ich sojuszników, którzy użyli broni przeciwko USA" - podkreśla "WSJ".

"Washington Post": czy tajna wojna musi być taka tajna?

"Washington Post" podkreśla w artykule redakcyjnym, że to Brennan nadzorował przygotowanie specjalnych list z podejrzanymi terrorystami do namierzenia i zabicia oraz że powinien teraz złożyć w Senacie wyjaśnienia.

- Trzeba go naciskać w sprawie odpowiedzi także na bardziej fundamentalne pytanie: czy tajna wojna rzeczywiście musi być taka tajna - pisze dziennik. Krytykuje fakt, że "choć w setkach ataków dronów zginęły już tysiące osób, administracja Obamy nigdy nie ujawniła zasad, jakimi się przy nich kieruje, ani nie dostarczyła raportów na temat celów i rezultatów tych ataków". Jako krok w dobrym kierunku, ale dopiero pierwszy, gazeta ocenia środową decyzję Obamy, by dwie komisje ds. wywiadu w Kongresie uzyskały dostęp do tajnej dotychczas notatki ministerstwa sprawiedliwości zawierającej prawne uzasadnienie ataków na terrorystów, którzy są obywatelami USA. W 16-stronicowym dokumencie (ujawnionym we wtorek przez telewizję NBC) napisano, że drony mogą być użyte do zabicia Amerykanina poza USA i poza polem walki, jeśli jest pewność, iż stwarza on "bezpośrednie zagrożenie" atakiem na USA i nie można go schwytać.

"New York Times": ataki nie pomagają interesom Ameryki

"New York Times" pisze o spóźnionej, ale narastającej obecnie presji na zwiększenie nadzoru i przejrzystości w kwestii wykorzystywania dronów. Rosnące zaniepokojenie wywołane ich atakami na cele w krajach, z którymi USA nie jest w stanie wojny, bez przestrzegania powszechnie znanych zasad i związane z ryzykiem śmierci niewinnych ofiar, "nie pomaga interesom Ameryki" - podkreśla nowojorski dziennik. - Brennana należy wprost zapytać o cele tych ataków, ich prawne uzasadnienie oraz związek z szerzej rozumianymi założeniami amerykańskiej polityki zagranicznej - apeluje "NYT". Jeszcze dalej w krytyce idzie profesor prawa i ekspertka ds. rozwiązywania międzynarodowych konfliktów Mary Ellen O'Connell. W opublikowanym w "NYT" komentarzu ocenia, że nieograniczone operacje w ramach programu "targeted killings" są nie bardziej uzasadnione niż tortury stosowane w ramach kontrowersyjnego i zakazanego przez Obamę programu tzw. specjalnych przesłuchań (enhanced interrogation techniques). - Prawo musi mieć pierwszeństwo. Poza strefami konfliktu zabijanie niewinnych ludzi nie może być tolerowane - apeluje O'Connell. Twierdzi, że w atakach dronów zginęło już od 3,5 do 4 tys. osób, w tym 200 dzieci, a także co najmniej czterech Amerykanów, w tym jeden przypadkowo.

Autor: db/jaś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.army.mil

Pozostałe wiadomości