Ambasada USA apeluje do Amerykanów, by opuścili Rosję "tak szybko, jak to możliwe"

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Sytuacja w Rosji oczami rosyjskiego opozycjonisty
Sytuacja w Rosji oczami rosyjskiego opozycjonistyTVN24
wideo 2/4
TVN24Sytuacja w Rosji oczami rosyjskiego opozycjonisty

Ambasada USA w Moskwie wydała komunikat dotyczący stanu bezpieczeństwa, w którym zaleciła obywatelom Stanów Zjednoczonych znajdującym się na terenie Rosji, by opuścili ten kraj. "Obywatele USA nie powinni podróżować do Rosji, a osoby mieszkające lub podróżujące w Rosji powinny natychmiast opuścić Rosję, gdy dostępne są jeszcze możliwości podróży komercyjnych" - przekazało przedstawicielstwo dyplomatyczne.

"Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa, odmówić im (osobom z podwójnym obywatelstwem: rosyjskim i amerykańskim - przyp. red.) dostępu do pomocy konsularnej USA, uniemożliwić wyjazd z Rosji i powołać do służby wojskowej" - przekazała ambasada w oświadczeniu z 27 września, zamieszczonym w środę na stronie internetowej placówki.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ >>>

W komunikacie podkreślono, że obecnie wyjazd z Rosji jest już utrudniony, a obywatele amerykańscy przebywający w tym kraju powinni sami zorganizować swój wyjazd "tak szybko, jak to możliwe".

"Natychmiast opuścić Rosję"

"Obywatele USA nie powinni podróżować do Rosji, a osoby mieszkające lub podróżujące w Rosji powinny natychmiast opuścić Rosję, gdy dostępne są jeszcze możliwości podróży komercyjnych" - napisała ambasada USA.

Siedziba ambasady USA w MoskwieEvgenii Bugubaev/Anadolu/Getty Images

Placówka dyplomatyczna przypomniała także w komunikacie, że w Rosji "prawo do pokojowych zgromadzeń i wolność wypowiedzi nie są gwarantowane" i poradziła, aby unikać wszelkich publicznych protestów.

"Rosyjskie władze aresztowały obywateli USA, którzy brali udział w demonstracjach" - dodała placówka.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Evgenii Bugubaev/Anadolu/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości