TVN24 | Świat

Afganistan. Polska ewakuowała personel Międzynarodowego Funduszu Walutowego

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wiceminister Marcin Przydacz o ewakuacji personelu Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Wiceminister Marcin Przydacz o ewakuacji personelu Międzynarodowego Funduszu WalutowegoTVN24
wideo 2/8
TVN24Wiceminister Marcin Przydacz o ewakuacji personelu Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Polska ewakuowała z Afganistanu personel Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dyrektor zarządzająca Funduszu Kristalina Georgiewa podziękowała za pomoc premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa w niedzielę podziękowała Mateuszowi Morawieckiemu we wpisie na Twitterze za "nadzwyczajną pomoc" w ewakuacji personelu MFW z Afganistanu tego dnia. "Serdecznie dziękuję!" - napisała po polsku.

Premier poinformował w niedzielę wieczorem na Facebooku, że rozmawiał z Kristaliną Georgiewą i dodał, że "sytuacja w Afganistanie jest rozwojowa, zmienia się z godziny na godzinę".

"Ale jedno jest pewne - Polska jest i pozostanie solidarna oraz wypełnia swoje zobowiązania sojusznicze wobec przyjaciół" - napisał premier.

Spotkanie koordynacyjne z udziałem polskiego wiceministra

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął w niedzielę udział w spotkaniu koordynacyjnym dotyczącym ewakuacji z Kabulu. Rozmawiał między innymi z Wendy Sherman, zastępczynią sekretarza stanu USA i przedstawicielami innych krajów zaangażowanych w akcję.

Ewakuacja z Afganistanu do Polski

Do tej pory w Warszawie wylądowało sześć samolotów z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. To około 340 osób. Są one ewakuowane z Kabulu do Uzbekistanu samolotami wojskowymi, a następnie samolotami cywilnymi do Polski..

W niedzielę wieczorem szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk, że kolejny samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wyląduje w poniedziałek rano w Warszawie. Na pokładzie kolejnego samolotu LOT z Uzbekistanu będzie 100 osób.

Polska ma ewakuować z Kabulu również 300 Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO. Poinformował o tym w piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udało 100 polskich żołnierzy, którzy wspierają ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO.

Czytaj więcej: Afganistan, ewakuacja z Kabulu. Ile osób ewakuowali Amerykanie i sojusznicy

Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP