Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 12 kwietnia: spotkanie Morawiecki-Harris, chory Nawalny, włoski stan kryzysowy

Źródło:
PAP, Reuters
Prezydent Joe Biden potknął się, wchodząc na pokład Air Force One
Prezydent Joe Biden potknął się, wchodząc na pokład Air Force One
TVN24
Prezydent Joe Biden potknął się, wchodząc na pokład Air Force One TVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Waszyngtonie z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Prawnik Aleksieja Nawalnego donosi, że przebywający w kolonii karnej czołowy rosyjski opozycjonista jest chory i pozostawiony "bez opieki". Z kolei Rodzina reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, zatrzymanego przez władze Rosji pod zarzutem szpiegostwa, poinformowała, że rozmawiała z prezydentem USA Joe Bidenem. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

1. Prezydent USA Joe Biden w Irlandii Północnej

Prezydent USA Joe Biden przyleciał we wtorek wieczorem do Irlandii Północnej, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 25. rocznicy podpisania porozumienia wielkopiątkowego, będącego podstawą procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji.

Na kilka godzin przed przylotem do Irlandii Północnej prezydenta USA Joe Bidena odkryto cztery ładunki wybuchowe domowej roboty na cmentarzu w Londonderry - poinformowała północnoirlandzka policja (PSNI).

Dwa tygodnie temu w Irlandii Północnej podniesiono poziom zagrożenia terrorystycznego ze "znaczącego" na "poważny", co oznacza, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny.

2. Morawiecki spotkał się z Kamalą Harris w Waszyngtonie

Polska proponuje strategiczne partnerstwo na wszystkich możliwych poziomach ze Stanami Zjednoczonymi. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata - mówił w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki. Jednym z omawianych projektów - jak zaznaczył - był projekt energetyki jądrowej.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki po rozmowach z Harris

"Podziękowałam dziś polskiemu premierowi Morawieckiemu za przywództwo Polski w sprawie Ukrainy, bezpieczeństwa energetycznego i klimatu oraz potwierdziłam żelazne zobowiązanie Ameryki wobec NATO" - napisała wiceprezydent USA Kamala Harris na Twitterze. "Demokratyczne wartości obu naszych narodów są podporą silnego i trwałe partnerstwa" - dodała.

3. Stan kryzysowy we Włoszech

Rząd Włoch wprowadził na pół roku stan kryzysowy w związku z masowym napływem migrantów. "Jesteśmy świadomi, jak poważne jest to zjawisko, które wzrosło o 300 procent" w porównaniu z zeszłym rokiem - zaznaczył minister do spraw Obrony Cywilnej i polityki morskiej Nello Musumeci.

O tym, jak bardzo nasilił się napływ migrantów w ostatnim czasie, mają świadczyć dane ze świątecznego weekendu, gdy na włoskie wybrzeża przybyło około trzech tysięcy migrantów. Stan kryzysowy umożliwi przyspieszenie działań, w tym odsyłanie tych migrantów, którzy nie mają prawa do pozostania we Włoszech.

4. Biden rozmawiał z rodziną aresztowanego w Rosji dziennikarza

Rodzina reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, zatrzymanego przez władze Rosji pod zarzutem szpiegostwa, poinformowała, że rozmawiała z prezydentem USA Joe Bidenem.

"Doceniamy telefon prezydenta Bidena, który zapewnił nas, że rząd USA robi wszystko, co w jego mocy, aby jak najszybciej sprowadzić go do domu" - napisano w oświadczeniu.

ZOBACZ TEŻ: Evan Gershkovich formalnie oskarżony

Tego samego dnia sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że zatrzymanie przez władze Rosji dziennikarza i odmowa dostępu konsularnego reporterowi "The Wall Street Journal" jest sygnałem, iż ludzie na całym świecie powinni "wystrzegać się nawet postawienia stopy" w Rosji.

5. Prawnik: Nawalny jest chory i pozostawiony bez opieki medycznej

Przebywający w kolonii karnej czołowy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny jest chory i pozostawiony "bez opieki" - poinformował jego prawnik Wadim Kobzew.

"Z jego dokumentacji medycznej wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni schudł 8 kg" - dodał prawnik i podkreślił, że paczki z lekami, które matka Nawalnego wysyłała synowi, "są jej odsyłane", bez możliwości ich odebrania. Kobzew twierdzi też, że opozycjonista cierpi na "kryzysy" i "nie wyklucza" podejmowania przez władze rosyjskie prób, aby stan zdrowia Nawalnego "pogorszył się nie nagle, ale stopniowo".

6. Junta przeprowadziła atak lotniczy na wioskę w Mjanmie

Birmańska junta wojskowa potwierdziła, że ​​przeprowadziła nalot, w wyniku którego we wtorek zginęło kilkadziesiąt osób w wiosce w centrum kraju, na obszarze kontrolowanym przez rebeliantów.

- Odbywała się ceremonia otwarcia biura Ludowych Sił Obronnych w wiosce Pa Zi Gyi. Zaatakowaliśmy to miejsce - potwierdził rzecznik junty Zaw Min Tun.

Według niego niektórzy z zabitych "byli bojownikami przeciw juncie". Rzecznik przyznał jednak, że "mogli tam być ludzie w cywilnych ubraniach". - Według informacji, które otrzymaliśmy, ludzie zginęli nie tylko w wyniku naszego ataku. PDF umieściły miny w tym obszarze - oświadczył.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, Reuters