Zmiany w Kodeksie drogowym

10 stycznia 2013

Nowe kary za wykroczenia drogowe i łamanie przepisów

Uwaga kierowcy, idą zmiany! Będziemy słono płacić za wykroczenia drogowe i łamanie przepisów. Szykuje się nowelizacja prawa drogowego. Ma być skuteczniejsza walka z piratami drogowymi. Grzywna ma wzrosnąć z 5 do 30 tys. złotych. Punkty karne za jednorazowe wykroczenie z 10 do 15. Nowe przepisy mają z uzależnić wysokość składki OC od liczby punktów karnych. Na co jeszcze się przygotować? Karolina Bałuc.

"Ci kierowcy złamali wszelkie możliwe zasady"

Sygnalizacja świetlna na jednym ze szczecińskich skrzyżowań miała awarię. Niektórzy kierowcy zapomnieli, że w takiej sytuacji muszą przepuścić pieszych, chcących przejść na drugą stronę jezdni. Kobieta z małymi dziećmi doświadczyła tego na własnej skórze.

Zmiany w prawie drogowym

Już wkrótce będzie można jeździć, nie mając przy sobie fizycznie prawa jazdy. To wygodne, ale są opinie, że jednak lepiej dokument ze sobą zabierać. Karolina Bałuc. 

Jazda według PJN? "Apoteoza głupoty. Pisał to ktoś, kto chyba nie ma prawa jazdy"

- To jest jakaś apoteoza głupoty i totalnej niekompetencji - tak Kuba Bielak z TVN Turbo i Akademii Bezpiecznej Jazdy skomentował drogowe propozycje PJN dotyczące liberalizacji przepisów drogowych. - Pisał to ktoś, kto chyba nie ma prawa jazdy i coś bierze. Ale jeżeli to bierze, to niech to odstawi. To jest po prostu stek różnych bzdur - uważa Bielak.

Bez pasów, z telefonem i szybciej. Chcą zmian w kodeksie drogowym

Na autostradach nie powinno być ograniczenia prędkości, a na innych drogach limity powinny zostać podwyższone - uważają działacze PJN. Proponują też zniesienie zakazu rozmawiania przez komórkę podczas prowadzenia auta i obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. - Chciałbym, żeby dorośli ludzie mogli samodzielnie decydować o tym, co uważają za bezpieczne, a co nie - podkreślił w "Tak jest" w TVN24 wiceszef PJN Marek Migalski. Insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji ma diametralnie inny pogląd.

Za oddaną krew mniej punktów karnych?

PJN proponuje, aby kierowcy ukarani punktami karnymi mogli zmniejszać ich liczbę w zamian za oddanie krwi. W czwartek w Szczecinie członkowie partii przedstawili założenia projektu zmian w tej sprawie.

Rewolucja na drogach. Gdzie będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

Znaki i drogi przejrzane, wnioski wyciągnięte, czas na zmiany. W 260 miejscach pojedziemy szybciej, a w 140 wolniej. To najlepszy dowód na to, że jakość naszych dróg jednak poszła w górę. I to, co cieszy najbardziej - zniknie część ograniczeń prędkości w miejscach, które - zdaniem kierowców - służyły do zarabiania pieniędzy, a ich znakiem rozpoznawczym są bezsensowne fotoradary. Gdzie za chwilę będzie można przyspieszyć, a gdzie noga z gazu?

NSA: za 24 punkty karne prawo jazdy musi być zatrzymane

Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie limitu 24 punktów karnych, nie może bronić się tym, że punkty dostał niesłusznie, a fotoradary działały nieprawidłowo - wynika z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.