Turcja: protesty na placu Taksim

2 czerwca 2013

Opozycyjna liderka skazana na blisko 10 lat więzienia

Liderka opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej Canan Kaftancioglu została skazana przez sąd w Stambule na dziewięć lat i osiem miesięcy więzienia. Oskarżona była między innymi o znieważenie prezydenta i propagowanie terroryzmu - poinformowały władze partii.

Czystki na uniwersytetach dzień po wielkim wiecu opozycji

W czasie operacji przeprowadzonej w poniedziałek na dwóch tureckich uniwersytetach zatrzymano ponad czterdzieści osób - poinformowała prorządowa agencja Anatolia. Jak podają media, wśród zatrzymanych jest znany politolog i krytyk władzy z Uniwersytetu Bosforskiego Koray Caliskan, były doradca Kemala Kilicdaroglu, lidera opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Wyrok dla wiceszefa opozycyjnej partii. Tysiące Turków na ulicach

Kilkutysięczne protesty w czwartek odbyły się na ulicach Ankary i Stambułu. W ten sposób protestowano przeciwko decyzji sądu, który dzień wcześniej pod zarzutem działalności szpiegowskiej skazał na 25 lat więzienia wiceszefa opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej Enisa Berberoglu.

Turcja: 130 osób może stracić obywatelstwo. Wśród nich Gulen

Niespełna rok po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, o którą Ankara oskarża żyjącego w USA islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, władze tureckie zagroziły pozbawieniem go obywatelstwa. Grozi to także innym poszukiwanym, w sumie 130 osobom.

Erdogan przejmuje kontrolę nad firmami rywala

Tureckie władze przejęły kontrolę nad 22 firmami należącymi do holdingu, który ma powiązania z przeciwnikiem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, wpływowym duchownym Fethullahem Gulenem - poinformowała państwowa agencja Anatolia. W Ankarze i Stambule doszło do antyrządowych protestów.

Zarzuty o terroryzm po protestach 1 maja

Sąd w Stambule postawił zarzuty terroryzmu 24 osobom zatrzymanym 1 maja przy próbie przedostania się na plac Taksim, gdzie obowiązuje zakaz demonstracji. Plac ten to tradycyjne miejsce wieców tureckiej lewicy m.in. w Święto Pracy.

Starcia z policją w Stambule. Policyjne śmiglowce nad miastem

Stambulska policja użyła gazu łzawiącego oraz armatek wodnych przeciwko tłumom, które próbowały dotrzeć do placu Taksim. Doszło do starć antyrządowych demonstrantów z policją, a w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki. Według dziennika "Hurriyet Daily News" zatrzymano ponad 200 osób.

Turcja zezwala policji na strzelanie do demonstrantów

Turecki parlament przyjął ustawę, która rozszerza uprawnienia policji i zezwala na użycie broni palnej przez funkcjonariuszy wobec demonstrantów. Według opozycji nowe prawo to element represji ze strony władzy tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Masowe areszty zwolenników islamskiego kaznodziei w Turcji

Turecka policja aresztowała w niedzielę zwolenników Fethullaha Gulena, przebywającego na wygnaniu w USA islamskiego kaznodziei, głównego przeciwnika prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Policja aresztowała też naczelnego redaktora dziennika "Zaman".