Szczyt ONZ w Nowym Jorku

29 września 2015

Egipt, Japonia, Senegal, Ukraina i Urugwaj zostały wybrane w czwartek - bez głosów sprzeciwu - na pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ich dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2016 roku.

Były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych John Ashe z Antigui i Barbudy został zatrzymany za wzięcie łapówki w wysokości ponad miliona dolarów - podała nowojorska prokuratura federalna. W areszcie jest też pięciu innych podejrzanych.

Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, czarnym, białym i zielonym zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, w pobliżu flag 193 członków Organizacji i flagi Watykanu, który, jak Palestyna, ma status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

- Stany Zjednoczone doceniły dobrą zmianę na stanowisku prezydenta Rzeczypospolitej - mówił w "Faktach po Faktach" Mariusz Błaszczak z PiS, komentując obecność prezydenta Dudy przy jednym stole m.in. z Barackiem Obamą. - Gdyby Komorowski był teraz prezydentem, zaraz usłyszelibyśmy, że siedział nie z Obamą, tylko z Putinem - odpowiadał mu Andrzej Halicki z PO.

Niektóre komentarze politologów po wystąpieniu prezydentów USA i Rosji w ONZ są diametralnie różne, przeważa jednak opinia, że Władimir Putin nie zdołał przekonać Zachodu, że jest jego niezbędnym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie.

- Obama chciał pokazać Putinowi, który siedział kilka metrów dalej, że USA nie opuszczą Polski w obliczu agresywnej polityki Kremla, nie sprzedadzą jej za współpracę Rosji w Syrii - tak o kulisach ustalania miejsc przy stole podczas lunchu w siedzibie ONZ mówi Steven Szabo, dyrektor Akademii Transatlantyckiej. Rozmawiała z nim "Rzeczpospolita".

Prezydent USA Barack Obama przyznał we wtorek, że walka z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku jest trudna i zajmie jakiś czas, ale zapewnił, że ostatecznie zakończy się zwycięstwem. Ogłosił, że do koalicji przeciw IS przyłączyły się Nigeria, Tunezja i Malezja.

Za kulisami 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ działo się wiele. W czasie przygotowań do jednego z najważniejszych spotkań, które odbyły się w niedzielę, w trakcie jednej z transmisji na żywo dało się słyszeć fragment rozmowy Angeli Merkel i Marka Zuckerberga. Kanclerz Niemiec pytała poważnie o mowę nienawiści w internecie i działania, jakie powinno się w tej mierze podjąć. Twórca największego serwisu społecznościowego świata odpowiadał raczej zdawkowo.

W rozmowie z amerykańskiem dziennikarzem prezydent Władimir Putin zmniejszył liczbę mieszkańców Litwy ponad dwukrotnie. Urzędnicy nie poprawili błędu w treści wywiadu, zamieszczonej na stronie rosyjskiego prezydenta kremlin.ru. Putin powielił błąd gubernatora obwodu kaliningradzkiego, który wcześniej oświadczył, że na Litwie mieszka 1,4 mln osób.

Poniedziałkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku było częścią strategii politycznej, mającej na celu zniesienie zachodnich sankcji - ocenia w dzienniku "Wiedomosti" politolog Aleksiej Makarkin.

W czasie trwającej tydzień wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w USA padło z jego ust zaskakująco wiele zobowiązań, w tym po raz pierwszy do wojskowego zaangażowania w misje pokojowe ONZ. Mają one być potwierdzeniem rosnącego zaangażowania Chin w rozwiązywanie światowych problemów i pozycji supermocarstwa.

"Nie porozumieliśmy się co do konkretnych etapów", ale Obama i Putin "zgodzili się kontynuować współpracę" - powiedział Siergiej Ławrow po spotkaniu prezydentów USA i Rosji. Moskwa i Waszyngton będą kontynuować rozmowy, by znaleźć kompromis w sprawie wojny w Syrii i walki z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.

To, że polski prezydent występował zaraz za Barackiem Obamą podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, powinno być docenione i zostało docenione - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 były ambasador w Kanadzie i Belgradzie Tadeusz Diem. Dodał, że zabiega się o to bardzo długo, stosując dobre wymogi dyplomacji.

Głęboki kryzys w relacjach dwustronnych Rosji i Ukrainy nie pozostał niezauważony w trakcie debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Delegacje opuszczały wystąpienia drugiej strony, na sali wywieszono również zniszczoną pociskami flagę Ukrainy, która miała pochodzić z miejsca bitwy pod Iłowajskiem.

"Różnica zdań w sprawie Baszara el-Asada; otwarte możliwości dla polepszania stosunków Rosji z państwami Zachodu; mowa końcowa bez zarzutu z punktu widzenia protokołu międzynarodowego" - w ten sposób rosyjskie media i eksperci komentują wystąpienie Władimira Putina podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, a także spotkanie prezydenta Rosji z Barackiem Obamą.