Szczyt ONZ w Nowym Jorku

29 września 2015

Ukraina w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Egipt, Japonia, Senegal, Ukraina i Urugwaj zostały wybrane w czwartek - bez głosów sprzeciwu - na pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ich dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2016 roku.

Był ważną postacią w ONZ, został zatrzymany za łapówki

Były przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych John Ashe z Antigui i Barbudy został zatrzymany za wzięcie łapówki w wysokości ponad miliona dolarów - podała nowojorska prokuratura federalna. W areszcie jest też pięciu innych podejrzanych.

Historyczny moment w ONZ. Palestyńska flaga już powiewa

Palestyńska flaga w kolorach czerwonym, czarnym, białym i zielonym zawisła po raz pierwszy przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, w pobliżu flag 193 członków Organizacji i flagi Watykanu, który, jak Palestyna, ma status nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

"Kiedy papieżem został Jan Paweł II, ekipa Gierka też mówiła, że to ich zasługa"

- Stany Zjednoczone doceniły dobrą zmianę na stanowisku prezydenta Rzeczypospolitej - mówił w "Faktach po Faktach" Mariusz Błaszczak z PiS, komentując obecność prezydenta Dudy przy jednym stole m.in. z Barackiem Obamą. - Gdyby Komorowski był teraz prezydentem, zaraz usłyszelibyśmy, że siedział nie z Obamą, tylko z Putinem - odpowiadał mu Andrzej Halicki z PO.

Putin miał "znokautować" Obamę. Nie udało się

Niektóre komentarze politologów po wystąpieniu prezydentów USA i Rosji w ONZ są diametralnie różne, przeważa jednak opinia, że Władimir Putin nie zdołał przekonać Zachodu, że jest jego niezbędnym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie.

Przegląd prasy. "O tym, kto będzie bezpośrednim sąsiadem Obamy, decyduje Biały Dom"

- Obama chciał pokazać Putinowi, który siedział kilka metrów dalej, że USA nie opuszczą Polski w obliczu agresywnej polityki Kremla, nie sprzedadzą jej za współpracę Rosji w Syrii - tak o kulisach ustalania miejsc przy stole podczas lunchu w siedzibie ONZ mówi Steven Szabo, dyrektor Akademii Transatlantyckiej. Rozmawiała z nim "Rzeczpospolita".

Trzy kraje wzmocniły koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu

Prezydent USA Barack Obama przyznał we wtorek, że walka z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku jest trudna i zajmie jakiś czas, ale zapewnił, że ostatecznie zakończy się zwycięstwem. Ogłosił, że do koalicji przeciw IS przyłączyły się Nigeria, Tunezja i Malezja.

Zuckerberg odpowiada najpotężniejszej kobiecie świata: "Taaa…."

Za kulisami 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ działo się wiele. W czasie przygotowań do jednego z najważniejszych spotkań, które odbyły się w niedzielę, w trakcie jednej z transmisji na żywo dało się słyszeć fragment rozmowy Angeli Merkel i Marka Zuckerberga. Kanclerz Niemiec pytała poważnie o mowę nienawiści w internecie i działania, jakie powinno się w tej mierze podjąć. Twórca największego serwisu społecznościowego świata odpowiadał raczej zdawkowo.

Statystyka Putina. Liczbę mieszkańców Litwy zaniżył dwukrotnie

W rozmowie z amerykańskiem dziennikarzem prezydent Władimir Putin zmniejszył liczbę mieszkańców Litwy ponad dwukrotnie. Urzędnicy nie poprawili błędu w treści wywiadu, zamieszczonej na stronie rosyjskiego prezydenta kremlin.ru. Putin powielił błąd gubernatora obwodu kaliningradzkiego, który wcześniej oświadczył, że na Litwie mieszka 1,4 mln osób.