Szczyt Klimatyczny w Katowicach

3 grudnia 2018

Nie jesteśmy na kursie do zahamowania zmiany klimatu poniżej niebezpiecznego progu - tak przyjęty na koniec szczytu COP24 Pakiet katowicki ocenił w "Faktach po Faktach" fizyk i analityk megatrendów Marcin Popkiewicz. - Zbudowanie konsensusu na poziomie całego świata, całej ludzkości, to wyzwanie szalenie skomplikowane - przekonywał Michał Kurtyka, wiceminister środowiska i prezydent szczytu klimatycznego w Katowicach.

- Nie można powiedzieć dziś, jaki będzie ostateczny termin zakończenia szczytu ONZ w Katowicach, negocjacje na pewno będą jeszcze prowadzone w sobotę – poinformował dziennikarzy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Polski rząd liczy, że realizacja programu Czyste Powietrze przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i emisji CO2 oraz ograniczy problem smogu. Na szczycie COP24 ze strony ministrów padły między innymi zapowiedzi, że finansowanie termomodernizacji budynków ruszy już w styczniu 2019 roku. Zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego system wsparcia wymiany źródeł ogrzewania domów wymaga przebudowy.

Posuwamy się do przodu, ale nadal mamy wiele do zrobienia; poczucie pilności przekłada się na dobre postępy szczytu - ocenił wiceminister środowiska i prezydent COP24 Michał Kurtyka podczas konferencji prasowej po pierwszym tygodniu szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza – powiedział w piątek w Katowicach prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Po przeprowadzonej kontroli Izba wskazała na złą koordynację działań i zbyt małe środki przekazywane na walkę ze smogiem. Jak podał resort środowiska, rząd nie bagatelizuje tej sytuacji, dlatego powstał program Czyste Powietrze.

Realizacja polityki energetycznej w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Energii będzie kosztowała do 2030 roku około 70 miliardów euro - wynika z zaprezentowanego w czwartek na COP24 raportu "Wkład polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej".

Działania podejmowane na rzecz czystego powietrza nie przyniosą efektów od razu, należy oczekiwać ich w horyzoncie co najmniej dekady - oceniła w środę na COP24 szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz. Podejście rządu do tej kwestii nazwała: zielonym konserwatyzmem.

To wygląda jak jedno wielkie, niestety, oszustwo - mówił w "Faktach po Faktach" prezes WWF Polska Mirosław Proppé. Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas szczytu klimatycznego w Katowicach zapewniał, że "mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat". Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński dodawał z kolei, odnosząc się również do słów prezydenta, że "nikt nie chce mordować polskich górników i polskiego górnictwa".

Radiowóz eskortujący delegację Botswany biorącą udział w szczycie klimatycznym COP24 dachował we wtorek na Trasie Średnicowej w Katowicach. W kolumnie, którą prowadził, jechał między innymi prezydent Botswany Mokgweetsi E.K. Masisi wraz z małżonką Neo Jane Masisi.

Zależność Polski od węgla maleje i będzie dalej malała w najbliższym czasie; stawiamy na nowe źródła energii, między innymi energetykę wiatrową na morzu czy energetykę atomową - powiedział na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego COP24 premier Mateusz Morawiecki.