Rebelia w Sudanie Południowym

22 grudnia 2013

100 milionów ludzkich tragedii. Cierpi nie tylko Ukraina

Niemal 100 milionów - tyle osób do marca 2022 roku opuściło swoje domy wskutek konfliktów, prześladowań czy łamania praw człowieka. Dziś nowego miejsca do życia musi szukać więcej osób niż po II wojnie światowej. A naukowcy ostrzegają: będzie tylko gorzej. Z powodu katastrofy klimatycznej uchodźców będzie nawet 140 milionów.

Franciszek ucałował stopy skonfliktowanych polityków. Prosił ich o utrzymanie pokoju

W niemającym precedensu geście papież Franciszek schylił się i pocałował stopy skonfliktowanych przywódców trwającej do niedawna w Sudanie Południowym wojny domowej. Papież spotkał się z nimi w czwartek w Watykanie, dokąd zaprosił ich na dwudniowe rekolekcje w intencji pokoju w tym kraju. - Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko - mówił.

Oskarżony o ludobójstwo prezydent Sudanu z wizytą u Baszara al-Asada

Po raz pierwszy od blisko ośmiu lat Syrię odwiedził przywódca kraju należącego do Ligi Państw Arabskich. W niedzielę do Damaszku przyleciał prezydent Sudanu Omar al-Baszir. Baszir jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dwoma nakazami aresztowania, MTK oskarża go między innymi o zbrodnie przeciw ludzkości.

"Zabijają ojców na oczach żon i dzieci"

Rada Bezpieczeństwa ONZ wznowiła w piątek sankcje wobec Sudanu Południowego. Restrykcje zakładają embargo na dostawy broni do tego kraju oraz zakaz zagranicznych podróży dla dwóch wysokich rangą wojskowych.

"Stany Zjednoczone straciły cierpliwość"

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła w czwartek projekt rezolucji przedłużającej niektóre sankcje wobec Sudanu Południowego. Poprzednie obowiązywały do 31 maja. Decyzja zapadła na posiedzeniu w ostatnim dniu polskiego przewodnictwa w Radzie. - Już od dawna powinniśmy się domagać czegoś lepszego dla mieszkańców Sudanu Południowego - argumentowała ambasador USA Nikki Haley. Jak mówiła, "Stany Zjednoczone straciły cierpliwość.

"To dzwonek alarmowy, którego nie możemy zlekceważyć"

Na świecie rośnie liczba głodujących. Jest ich o 38 milionów więcej niż dwa lata temu - podkreślono we wspólnym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego.

"Washington Post": Afryka i Jemen potrzebują pomocy. Świat jest głuchy

Ponad 20 milionów ludzi w trzech krajach Afryki i Jemenie może umrzeć z głodu w najbliższych miesiącach. Społeczność międzynarodowa jednak w niewielkim stopniu zareagowała na ten kryzys humanitarny, który - jak ocenia ONZ - jest najgorszy od II wojny światowej - ocenia na swoich łamach amerykański dziennik "Washington Post".