Przewrót wojskowy w Tajlandii

10 lutego 2014

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra, która w 2017 roku zbiegła z kraju, by uniknąć kary w związku z wyrokiem skazującym, otrzymała od władz Serbii obywatelstwo. Polityk, której rodzina przez lata rządziła Tajlandią, jest zamieszana w skandal korupcyjny.

Tajlandzka partia, która w piątek zgłosiła siostrę króla jako kandydatkę na premiera w marcowych wyborach parlamentarnych, poinformowała w sobotę o wycofaniu jej kandydatury. Udziałowi księżniczki Ubolratany w wyborach sprzeciwił się monarcha.

Kilkukrotnie przekładane wybory powszechne w Tajlandii, które mają przywrócić rządy cywilne w tym kraju, odbędą się 24 marca - poinformowała w środę komisja wyborcza. Od czasu przewrotu wojskowego z maja 2014 roku Tajlandią rządzi junta.

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra wyjechała do Dubaju - podały w sobotę źródła w jej partii. Dzień wcześniej oskarżona o zaniedbanie obowiązków polityk nie pojawiła się na ogłoszeniu wyroku w jej sprawie, w wyniku czego wystawiono nakaz jej aresztowania. Tajlandzka policja nie potwierdza jednak tych doniesień.

Oskarżona o zaniedbanie obowiązków była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra opuściła terytorium Tajlandii - pisze Reuters, powołując się na źródła bliskie tej polityk. W piątek kobieta nie stawiła się na ogłoszenie wyroku w sprawie, która toczyła się przeciwko niej. W efekcie władze wystawiły nakaz aresztowania byłej premier.

Rząd Tajlandii poinformował o nakazie zablokowania kilkudziesięciu stron serwisu Facebook ze względu na treści obrażające monarchię. Sprawa rozpoczęła się po opublikowaniu w kwietniu filmu, który w niekorzystnym świetle przedstawiał króla tego kraju.

Po przeliczeniu 80 proc. głosów tajlandzka komisja wyborcza poinformowała, że 62 proc. wyborców zagłosowało w niedzielnym referendum za nowym, kontrowersyjnym projektem konstytucji, która po zamachu stanu z 2014 roku ma otworzyć drogę do wyborów.

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra, oskarżona o zaniedbania w związku z rządowym programem dotacji dla plantatorów ryżu, oświadczyła w pierwszym dniu swego procesu, że jest niewinna. Odsuniętej od władzy wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego grozi 10 lat więzienia.

Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha poinformował we wtorek, że poprosił króla Bhumibola Adulyadeja o zgodę na zniesienie stanu wojennego, który obowiązuje od maja ub.r. Zapowiedział zastąpienie go przepisami, utrzymującymi szerokie uprawnienia armii.

Wybory parlamentarne w Tajlandii, planowane na przyszły rok, zostaną przeprowadzone dopiero w 2016 roku - powiedział w czwartek wicepremier generał Prawit Wongsuwan. Od wiosennego bezkrwawego przewrotu rządy w Tajlandii sprawuje junta.