Nagrody Nobla 2019

8 października 2019
Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 rokuWikipedia

Od poniedziałku poznajemy laureatów Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach. W tym roku wyjątkowo przyznane zostały dwa literackie Noble. Zaległą nagrodę za 2018 rok, nieogłoszona z powodu skandalu obyczajowego, otrzymała Olga Tokarczuk. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku dostała go Wisława Szymborska. Nagrodę za 2019 rok przyznano austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke.

7 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, we wtorek dowiedzieliśmy się, kto otrzymał wyróżnienie z fizyki, a w środę dowiedzieliśymy się, kto z chemii.

Olga Tokarczuk z Noblem

W czwartek uwaga świata skierowana była na salę Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie, gdzie nazwiska dwóch noblistów w dziedzinie literatury ogłosił nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

"Nie myślę o Oldze Tokarczuk jako o szefie"

Ta drużyna, ta ekipa Olgi Tokarczuk, my jesteśmy jak rodzina, jak przyjaciele, jak ludzie, którzy się lubią i dobrze znają, którzy mają jakiś wspólny cel - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Iryna Vikyrchak, asystentka laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Opowiadając o kulisach swojej pracy, przyznała, że "współpraca z noblistką jest bardzo przyjemna", ale jednocześnie "wymagająca".

Sejm "pragnie wyrazić uznanie" w sprawie Nobla Olgi Tokarczuk

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała. Napisano w niej między innymi, że pisarka "mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji".

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

Wicepremier Sasin: nie czytałem żadnej książki Tokarczuk. Czy przeczyta? "Raczej chyba nie"

To nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga - powiedział w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Tak tłumaczył, dlaczego nie zna żadnej książki Olgi Tokarczuk. Wcześniej do nieznajomości twórczości noblistki przyznał się inny wicepremier obecnego rządu, minister kultury Piotr Gliński. - To literatura, która wymaga pewnych kompetencji poznawczych - komentowała jego deklarację sama pisarka.

Na liście lektur tylko jedno opowiadanie Tokarczuk. Minister: nauczyciele mają dużą swobodę

- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.

"Jesteśmy wysuszeni jak gąbka i wszędzie na świecie tak jest"

Powoli już opada ze mnie ten kurz bitewny. Mam teraz swoje pięć minut przy okazji Nagrody Nobla, a potem zamykam tę część mojego życia - w taki sposób Olga Tokarczuk podsumowała w "Faktach po Faktach" wydarzenia związane z przyznaniem jej literackiego Nobla za rok 2018. Mówiła, że na scenie była "bardzo spokojna". Powiedziała też, o co odważyła się zapytać króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

"My naprawdę wygrałyśmy tego Nobla". Podziękowania Olgi Tokarczuk

We wtorek wieczorem w sztokholmskim ratuszu odbył się bankiet noblowski. Wśród uczestników była również laureatka literackiego Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Chciałabym podziękować tym, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam, którzy prowadzili redakcję moich tekstów, którzy wspierali mnie, kiedy było mi trudno - podkreśliła w krótkim wystąpieniu.

Czternaścioro laureatów, trzy ukłony, medale i dyplomy od króla. Nagrody Nobla wręczone

W Sztokholmie w czwartek odbyła się uroczystość, podczas której wręczono Nagrody Nobla czternastu osobom. Wśród nich znalazła się laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. Prezes Fundacji Noblowskiej, profesor Carl-Henrik Heldin, mówił, że osiągnięcia tegorocznych wyróżnionych reprezentują podstawowe wartości tej nagrody: "racjonalne myślenie, humanizm i współpracę międzynarodową".

"Polska literatura błyszczy w Europie". Laudacja na cześć Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny - powiedział Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć polskiej pisarki. We wtorek w Sztokholmie laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.