Masakra w Newtown

14 grudnia 2012
PAP / EPAW strzelaninie w szkole zginęło 20 dzieci w wieku 5-10 lat i sześcioro dorosłych

20-letni Adam Lanza najpierw zastrzelił swoją matkę. Później, uzbrojony w trzy sztuki broni, pojawił się w szkole, w której pracowała. Wystrzelił ponad sto razy. Zabił 20 dzieci i sześcioro dorosłych, w tym dyrektorkę szkoły i psychologa. Nie wiadomo dlaczego. Tylko raz w historii USA w podobnej strzelaninie z rąk szaleńca zginęło więcej osób. Ale nigdy tyle dzieci.

Uzbrojony w półautomatyczny karabin oraz pistolety Glock i Sig Sauer zamachowiec wszedł do szkoły podstawowej Sandy Hook w spokojnym Newtown po godzinie 9. Trwały normalne zajęcia. Około godz. 9:30 dzieci usłyszały pierwsze wystrzały. Przez następne kilkadziesiąt minut padło ich co najmniej sto.

video-612573

Szkoła w Newtown do wyburzenia

Szkoła podstawowa Sandy Hook w Newtown powinna zostać zburzona i odbudowana w nowej formie - taką rekomendację jednogłośnie wydał specjalny zespół, zajmujący się usuwaniem skutków po masakrze z grudnia 2012 roku. Zginęło w niej 26 osób, w tym 20 małych dzieci.

Matka ofiary z Newtown odczyta orędzie Obamy

Matka sześciolatka, który zginął w masakrze w Newtown, odczyta w radiu orędzie, wygłaszane co tydzień przez Baracka Obamę. Poprosił ją o to sam prezydent, który chce wywrzeć nacisk na Kongres w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących broni.

Sprawca masakry w Newtown miał w domu prawdziwy arsenał

Adam Lanza, który w masakrze w Newtown zabił 27 osób, w tym 20 dzieci, posiadał kilka sztuk broni palnej oraz setki sztuk amunicji, które nie zostały użyte w czasie ataku - wynika z dokumentów sądowych, do których dotarła agencja Reutera.

Korpus karabinu z druku 3D

Anarchistyczna grupa "Defense Distributed" opracowała nowe zastosowanie dla druku 3D. Udostępniła w sieci schemat, pozwalający na zrobienie korpusu karabinu w domowym zaciszu.

Giffords kontra NRA i "prawo dane Amerykanom przez Boga do samoobrony"

Związek posiadaczy broni NRA wykluczył w środę w Senacie USA jakiekolwiek zaostrzenie prawa określającego dostęp do broni palnej - mimo dramatycznych apeli, m.in. byłej kongresmenki Gabrielle Giffords, która dwa lata temu została ciężko ranna w głowę. Przedstawiciel NRA stwiedził, że posiadanie broni to część "prawa, jakie Bóg dał Amerykanom do samoobrony".

Restrykcyjniej ws. broni w USA. Nowy Jork ma nową ustawę

Stan Nowy Jork uchwalił we wtorek najsurowszą jak dotąd w USA ustawę o kontroli broni palnej, która ma zapobiegać masowym zabójstwom z jej użyciem. W USA rosną naciski na nowe restrykcje na broń palną po masakrze w szkole w Newtown w połowie grudnia.

Amerykanie za ostrzejszym prawem ws. broni

Większość Amerykanów popiera proponowane ostatnio restrykcje na broń palną, mające zapobiegać masakrom takim jak w szkole w Newtown w połowie grudnia, gdzie od strzałów szaleńca zginęło 26 osób - wynika z sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

Nauczyciele obronili uczniów przed zamachowcem

Nauczyciele z kalifornijskiej szkoły zostali nowymi bohaterami Stanów Zjednoczonych. Gdy w piątek zamachowiec otworzył ogień do uczniów, skłonili napastnika do odłożenia broni. W ataku ranny został uczeń, ale policja zauważa, że wszystko mogło skończyć się o wiele bardziej tragicznie.

Biden spotkał się z NRA. We wtorek zalecenia ws. broni w USA

Joe Biden, który kieruje akcją amerykańskiego rządu na rzecz zaostrzenia kontroli broni palnej, spotkał się z przeciwnikami restrykcji, z Krajowym Stowarzyszeniem Strzeleckim (NRA) na czele. Biden zapowiedział konkretne inicjatywy administracji w tym kierunku.

Broń automatyczna zniknie z wiejskich targów? Biały Dom chce ominąć Kongres

Wiceprezydent USA Joe Biden zapowiedział w środę, że Biały Dom wprowadzi zarządzenia mające zapobiegać przemocy z użyciem broni palnej. Zasugerował, że rząd nie będzie się oglądał w tej sprawie na Kongres. Ma chodzić przede wszystkim o zakaz sprzedaży broni automatycznej, w pierwszej kolejności na wiejskich targach, gdzie nawet osoby chore psychicznie kupują broń bez problemu.

Masakra w Newtown: uczniowie w nowej szkole

Dzieci, które przeżyły masakrę w Newtown, zobaczyły w środę swoją nową szkołę. Już od czwartku będą się uczyć w miasteczku Monroe, oddalonym około 15 km od Newtown - poinformowały amerykańskie media.

FBI: Prawie 20 mln Amerykanów ma w domu więcej niż jedną broń

Agenci FBI sprawdzili w grudniu aż 2,8 mln Amerykanów, którzy kupili w ostatnim czasie broń, by mieć pewność, że jej posiadanie w ich przypadku nie stanowi niebezpieczeństwa dla innych. System kontroli jak wiadomo nie do końca działa, ale jego prowadzenie pozwala oszacować liczbę obywateli mających w domach więcej niż jedną sztukę broni. Ich liczba w tym roku sięgnęła 19,6 mln. To 19 proc. więcej niż rok temu.

Kuloodporne ubranka dla dzieci. Efekt Newtown

Jak uchronić dzieci przed śmiercią z rąk szaleńca z bronią? W USA po masakrze w Newtown padają propozycje uzbrojenia nauczycieli i kuloodporne tornistry. Kolejne rozwiązanie płynie z Kolumbii. To kuloodporne ubranka.

Broń w każdej szkole? Prezydent "zachowuje sceptycyzm"

Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie nadanym w niedzielę, że ma nadzieję na wprowadzenie nowych przepisów w sprawie kontroli broni w pierwszym roku swej drugiej kadencji. Sceptycznie podchodzi do propozycji, by w szkołach byli uzbrojeni strażnicy.