Krwawy zamach w Ankarze

12 października 2015
Turcja: dwa wybuchy z centrum Ankary, kilkadziesiąt ofiar. „To zamach terrorystyczny”Reuters

To najbardziej krwawy zamach w historii współczesnej Turcji. 10 października przed południem w stolicy kraju Ankarze w dwóch eksplozjach przed dworcem kolejowym zginęło co najmniej 97 osób. Prokurdyjska opozycja twierdzi, że ofiar śmiertelnych jest 128, a około 200 osób zostało rannych. Nie jest jasne, kto dokonał ataku. Tureckie władze oskarżają o jego przeprowadzenie Państwo Islamskie, a Kurdowie władze w Ankarze i prezydenta Tayyipa Erdogana.

Bomby eksplodowały w sobotę 10 października o godz. 10.04 (godz. 9.04 czasu polskiego), gdy tysiące aktywistów z całej Turcji gromadziły się, by wziąć udział w proteście przeciwko wznowieniu konfliktu między Ankarą a kurdyjskimi bojownikami. Marsz zorganizowały liczne związki zawodowe, organizacje pozarządowe i partie lewicowe. Uczestniczyć w nim miały tysiące Kurdów.

Niemcy zamykają ambasadę i konsulat generalny w Turcji

Ambasada Niemiec w Ankarze i konsulat generalny w Stambule oraz niemieckie szkoły w tych miastach zostały zamknięte w związku z sygnałami o planowanych atakach terrorystycznych - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.

Odwet się rozkręca. Bombardowania, starcia i aresztowania

Turecka policja zatrzymała 20 osób, w tym adwokatów, podczas operacji w Stambule wymierzonej w zakazaną w Turcji Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Aresztowania są częścią akcji odwetowej za krwawy zamach w Ankarze, za którym według władz stoją Kurdowie.

Chciał zaatakować konsulat USA. Aresztowano członka IS

Turecka policja aresztowała we wtorek domniemanego bojownika tzw. Państwa Islamskiego (IS), który jest podejrzany o planowanie zamachu samobójczego na amerykański konsulat w Stambule - poinformowała we wtorek turecka agencja prasowa Dogan.

Eksplozja w metrze w Stambule. "To była bomba rurowa"

Burmistrz dzielnicy Bayrampasa w Stambule poinformował, że powodem wtorkowego wybuchu w pobliżu stacji metra była bomba rurowa. W wyniku eksplozji rannych zostało pięć osób. Tureckie media informowały o dochodzącym z metra "głośnym wybuchu", który słychać było na pobliskim placu Taksim. Na miejsce zdarzenia ruszyły karetki pogotowia. W ostatnich miesiącach w Turcji podniesiono poziom alertu terrorystycznego w związku z zaangażowaniem się kraju w walkę z tzw. Państwem Islamskim.

Turcja: udaremniliśmy wielki zamach w Stambule

Władze tureckie tego samego dnia, w którym doszło do krwawych zamachów w Paryżu, udaremniły zamach terrorystyczny na dużą skalę w Stambule - powiedział w niedzielę w rozmowie z AFP przedstawiciel rządu tureckiego.

Turcja planuje ofensywę przeciwko IS. Tylko nie wiadomo gdzie

Turcja rozważa rozpoczęcie w najbliższych dniach ofensywy wojskowej przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS), którzy są podejrzewani o krwawy zamach w Ankarze w październiku - powiedział w czwartek szef tureckiej dyplomacji Feridun Sinirlioglu.

Dżihadyści w kurdyjskim mieście w Turcji. Krwawa obława

Dwóch tureckich policjantów i siedmiu dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zginęło podczas starcia, do którego doszło na południowym wschodzie kraju w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych - poinformowały służby bezpieczeństwa.

Media: młodszy brat zamachowca z Suruc wysadził się Ankarze

Ustalono tożsamość dwóch sprawców samobójczego zamachu w Ankarze, w którym zginęło w sobotę 97 osób - podał anglojęzyczny dziennik "Hurriyet Daily News". Według gazety jeden z mężczyzn był poszukiwanym od lipca bratem sprawcy zamachu w Suruc.

Pobrali się zaledwie rok temu. Zginęli razem w zamachu

Yilmaz i Gukhan Elmascan pobrali się zaledwie rok temu. - Nie mogli się sobą nasycić - wspomina ojciec dziewczyny, Yusuf. Para wspólnie brała udział w sobotniej demonstracji w Ankarze, w czasie której doszło do najkrwawszego zamachu terrorystycznego w historii Turcji.

Przybywa państw, które ostrzegają przed podróżą do Turcji

Chiny dołączyły w poniedziałek do grona szesnastu państw, które ostrzegają przed podróżowaniem do Turcji. Polskie MSZ już od lipca zaleca, by w ogóle nie podróżować do południowo-wschodniej części tego kraju, a także ostrzega przed odwiedzaniem pozostałych regionów kraju.